E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 17602
Lasīšanai: 5 minūtes
9
9

Kaimiņš draud ar policiju

J
jautā:
21. jūlijā, 2019
Ina

Labdien! Situācija ir strīdīga, vairs nezinu, ko īsti iesākt. Kaimiņi. Pirms kāda laika bija nelāga saskaršanās ar kaimiņiem, tika iesaistīti arī policijas darbinieki. Pirmoreiz policija tika izsaukta kāda iereibuša vīrieša dēļ, kurš vēlu vakarā pagalmā atskaņoja mūziku. Vairākkārt tika lūgts to nogriezt mūziku klusāk, jo mans divus gadus vecais bērns tik ļoti pārspīlētā troksnī nekādi pagulēt nevarētu. Pēc vairākiem lūgumiem nekas neizdevās, tamdēļ tika iesaistīta policija. Kungam izteica brīdinājumu, bet nekas netika atrisināts. Pēcāk jau atkal alkohola reibumā šis pats kungs ar auto izdemolēja mūsu iekopto pagalma pusi, līdz ar to nopelnot naudas sodu. Kopš šī incidenta jau ir pagājis kāda laiks, bet, šķiet, kaimiņi būs nolēmuši "atriebties". Šodien uzņēmu ciemiņu, kuram nedaudz pēc 22.00 vakarā atbrauca pakaļ draugi. Jāpiebilst, ka dzīvojam laukos, 4 dzīvokļu ēkā, kurā apdzīvoti vien divi. Iepriekš pieminētā kunga mājās nemaz nebija, bet viņa dzīvesbiedre ieradās neilgi pirms mana ciemiņa došanās prom. Sanāca aptuveni tā: nostājos pie mājas ieejas, kamēr ciemiņš devās uz auto. Atrados tur trīs minūtes, līdz visi pēc atvadām devāmies prom. Neilgi pēc tam sekoja zvans no mammas, kurai tikko bija atsūtīta draudu īsziņa no šī paša nekārtību cēlāja kunga, kurš sacījis: ja es vēl kādu reizi uzrīkošot ballīti mājas kāpņu telpā, saukšot policiju. Teicis, ka esot piefiksējis visus cilvēkus un auto. Jāpiebilst, ka pagalmā viņi uzstādījuši videonovērošanas kameru (bez jebkādas saskaņošanas), neesmu droša, vai tā vispār strādā. Stress ņem virsroku, un sāku uztraukties, vai tiešām esmu pastrādājusi noziegumu to trīs minūšu dēļ, kuru laikā atvadījos no ciemiņiem. Vai kaimiņam maz ir tiesības šādi draudēt, iebiedēt, manuprāt, bez īsta iemesla, nemaz nerunājot par trešo personu iesaisti (šajā gadījumā mans ciemiņš, viņa draugi)? Nu jau briesmīgi apnicis cīnīties, tādēļ cenšos ignorēt viņa izdarības, bet šoreiz tiešām neomulīgi kļuva. Ļoti, ļoti vēlētos zināt, kā īsti reaģēt uz to visu. Paldies par atbildi!

A
atbild:
25. jūlijā, 2019
Gatis Graustiņš
juriskonsults

Situācija šajā gadījumā no tiesiskuma viedokļa nav strīdīga, un stresam nav pamata. Kā to nosaka likuma “Par policiju” 5. pants, “policijas darbība tiek organizēta, ievērojot likumību, humānismu, cilvēka tiesības, sociālo taisnīgumu, atklātumu, vienvadību un balstoties uz iedzīvotāju palīdzību” un “policija ar savu darbību nodrošina personu tiesību un brīvību ievērošanu”. Šī paša likuma 3. pants nosaka: viens no policijas uzdevumiem ir garantēt personu un sabiedrības drošību. No iepriekš minētā un neatraujami interpretējamām citām tiesību normām var secināt, ka, izsaucot policiju, jūs nevarat pārkāpt nevienas personas tiesības, tomēr par nepamatoti izsauktu policiju cilvēks var tikt saukts pie administratīvās atbildības pēc Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 202. panta.

Noziegums ir viens no noziedzīga nodarījuma veidiem (Krimināllikuma 7. pants); par noziegumu var saukt tikai tādu noziedzīgu nodarījumu, par kuru Krimināllikumā ir paredzēts sods, kurš nav mazāks par brīvības atņemšanu uz 3 mēnešiem (vismaz mazāk smags noziegums). Neizdarot kādu no Krimināllikuma sevišķajā daļā minētajiem noziedzīgajiem nodarījumiem nebūs pastrādāts nekāds noziedzīgs nodarījums. Jāpiemin ka kriminālatbildība ir pats smagākais juridiskās atbildības veids, bieži, pat ikdienā aiz neuzmanības var sanākt izdarīt administratīvo pārkāpumu, tomēr atbildība un sekas par to nav pat pielīdzināmas noziedzīga nodarījuma izdarīšanas sekām.

Ja neesat izdarījuši neko prettiesisku, jums nav jābaidās no policijas, tā nesastādīs administratīvā pārkāpuma protokolu un nesauks pie kriminālatbildības. Ja kaimiņš izsauc policiju, nevajag izvairīties no tās, pat ja policija ir izsaukta nepamatoti, vienmēr nepieciešams paskaidrot policistiem, kuri pilda savus dienesta pienākumus, notikušā apstākļus un savu viedokli par notikušo.

Labs saturs
9
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU