E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 17578
Lasīšanai: 4 minūtes
1
1

Par izmaiņām kārtībā, kādā dokumenti apliecināmi ar uzrakstu “Apostille”

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
18. jūlijā, 2019
Arturs

Sveiki! Man ir nepieciešams notariāli apliecināt pases kopiju, kurai arī jābūt legalizētai ar uzrakstu “Apostille”. Vai pēc 2019. gada 1. jūlija izmaiņām ir iespējams legalizēt dokumentu kopijas? Vairāki notāri pateica, ka tas vairs nav atļauts. Gribētu zināt, kuri noteikumi to paredz. Paldies!

A
atbild:
16. augustā, 2019
Linda Ņikona
LV portāls

No 2019. gada 1. jūlija Latvijā izdotu publisku dokumentu apliecināšanu ar “Apostille” veic tikai Latvijas zvērināti notāri. Ārlietu ministrijas Konsulārajā departamentā šis pakalpojums vairs netiek sniegts. To paredz 2018. gada 28. novembra grozījumi Dokumentu legalizācijas likumā attiecībā uz Latvijā izsniegtu publisku dokumentu apliecināšanu ar uzrakstu “Apostille” saskaņā ar 1961. gada 5. oktobra Hāgas konvenciju par “Par publisku dokumentu legalizācijas prasības atcelšanu”.

Izmaiņas ļauj pakalpojumam kļūt pieejamākam un ērtākam klientiem visā Latvijā, jo dokumentu iesniedzējam vairs nevajag mērot ceļu uz Rīgu. Pakalpojumu būs iespējams saņemt 29 Latvijas pilsētās. Analoga prakse pastāv citās ES dalībvalstīs. Savukārt Ārlietu ministrija varēs veltīt vairāk uzmanības konsulārās palīdzības sniegšanai Latvijas valstspiederīgajiem ārvalstīs, kas var būt tikai un vienīgi ārlietu dienesta funkcija.

Dokumentu īstuma apliecināšanai ar uzrakstu “Apostille” var vērsties pie jebkura Latvijas zvērināta notāra. Zvērināti notāri publisku dokumentu īstuma apliecināšanu ar uzrakstu “Apostille” veic elektroniski gan elektroniski izdotiem dokumentiem, gan papīra formā izdotiem dokumentiem.

Detalizēta informācija par apliecināšanas kārtību pieejama Latvijas Zvērinātu notāru padomē (tālrunis: (+371) 24202100; e-pasts: info@latvijasnotars.lv; mājaslapa: www.latvijasnotars.lv).

Atbilstoši Ārlietu ministrijas mājaslapā norādītājam, lai aizsargātu personu apliecinoša dokumenta – pases vai ID kartes – turētāja personas datus, tiesības un likumiskās intereses, no 2017. gada 18. oktobra ir noteikta šāda pasu un ID karšu (turpmāk tekstā – pases) legalizācijas kārtība.

Latvijas pases kopijas legalizācijas kārtība ir šāda:

  • ja Latvijas pasi zvērinātam notāram kopijas izgatavošanai bija iesniegusi cita persona, tad šādas pases kopiju legalizācijai iesniedz pats pases turētājs, uzrādot pases oriģinālu;
  • ja Latvijas pasi zvērinātam notāram kopijas izgatavošanai un apliecināšanai bija iesniedzis pats pases turētājs, tad šādu pases kopiju legalizācijai var iesniegt cita persona.

Ja ārvalstīs izdotas pases kopiju, ko apliecinājis Latvijas zvērināts notārs, legalizācijai iesniedz pats pases turētājs, viņš:

  • iesniedz legalizējamo pases kopiju;
  • uzrāda kopētās pases oriģinālu.

Ja ārvalstīs izdotas pases kopiju, ko apliecinājis Latvijas zvērināts notārs, legalizācijai iesniedz cita persona, tā:

  • iesniedz legalizējamo pases kopiju;
  • iesniedz attiecīgās ārvalsts kompetentās iestādes izsniegtu apliecinājumu, ka konkrētā pase nav reģistrēta kā nederīga. Šim apliecinājumam jābūt izsniegtam ne agrāk kā vienu mēnesi pirms tā uzrādīšanas Ārlietu ministrijas Konsulārajā departamentā;
  • uzrāda savu pasi;
  • iesniedz notariāli apliecinātu tās personas, kuras pases kopija iesniegta legalizācijai, apliecinājumu par piekrišanu kopēt viņas pasi, apliecinājumā norādot arī mērķi, kam pases kopija tiks izmantota.

Ja personai nav iespējas iesniegt minētos papilddokumentus, pases kopijas apliecināšanai tā var vērsties pie pases izdevējvalsts notāra, pēc tam dokumentu legalizējot izdevējvalsts kompetentajā iestādē.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 26 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU