Vispirms maksā maternitātes pabalstu, tad vecāku pabalstu

J
jautā:
07. jūlijā, 2019
Dace

Ja dekrēta atvaļinājums sākas 1. jūlijā, tad vecāku pabalsts ir gaidāms tikai augustā?

A
atbild:
11. jūlijā, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Nav saprotams, ko Jūs dēvējat par dekrēta atvaļinājumu. Ja no 1. jūlija ir darbnespējas lapa B sakarā ar grūtniecību, tad vispirms tiks izmaksāts maternitātes pabalsts un tikai pēc tā – vecāku pabalsts.

Maternitātes pabalstu piešķir un izmaksā divās daļās: pirms un pēc dzemdībām.

Pirmā daļa tiek maksāta par grūtniecības atvaļinājuma 56 vai 70 dienām. Pabalstu par 70 kalendārajām dienām maksā topošajai mātei, kurai sakarā ar grūtniecību medicīniskā aprūpe ārstnieciski profilaktiskajā iestādē uzsākta līdz 12. grūtniecības nedēļai un turpināta visu grūtniecības laiku.

Otro daļu – par 56 vai 70 kalendārajām dienām – maksā pēc bērna piedzimšanas. Pabalstu par 70 dienām var saņemt, ja:

  • grūtniecības, dzemdību vai pēcdzemdību laikā mātei ir bijuši veselības sarežģījumi;
  • piedzimuši divi vai vairāki mazuļi.

Iesniegums Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA) ir jāiesniedz, pieprasot katru pabalsta daļu.

Vecāku pabalstu un bērna kopšanas pabalstu izmaksā par iepriekšējo kalendāra mēnesi. VSAA lēmumā tiek norādīts turpmākais regulārais pabalsta izmaksas datums.

Informāciju par pabalstiem, kas pieejami vecākiem, (kā tos pieprasīt, kāds ir katra pabalsta izmaksas ilgums un tā apmēra aprēķināšana) varat atrast Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras mājaslapā.

Ja ir kādas neskaidrības ar pabalstiem, ieteicams sazināties ar VSAA – to var gan telefoniski, gan elektroniski, gan klātienē.