TĒMA: Nodokļi

Lai kļūtu par Latvijas rezidentu, jāiesniedz iesniegums VID

J
jautā:
14. jūnijā, 2019
Keita

Sveiki! Vēlos mainīt savu šībrīža nodokļu rezidenci un kļūt par Latvijas nodokļu rezidentu, taču valstij, kurā esmu nodokļu rezidents, ar Latviju nav noslēgta vienošanās. Vai man ir iespēja nomainīt rezidenci, un kas jādara, lai to paveiktu?

A
atbild:
05. jūlijā, 2019
Valsts ieņēmumu dienests
Evita Teice-Mamaja, Sabiedrisko attiecību daļas galvenā speciāliste

Fiziskā persona tiks uzskatīta par Latvijas Republikas rezidentu, ja:

1) šīs personas deklarētā dzīvesvieta ir Latvijas Republikā vai

2) šī persona uzturas Latvijas Republikā 183 dienas vai ilgāk jebkurā 12 mēnešu periodā, kas sākas vai beidzas taksācijas gadā, vai

3) šī persona ir Latvijas pilsonis, kuru ārzemēs nodarbina Latvijas Republikas valdība.

Tādējādi, nosakot personas rezidences statusu, secīgi ir jāizvērtē visi trīs nosacījumi: jā kāds no tiem ir spēkā, persona tiks uzskatīta par rezidentu Latvijas nodokļu normatīvo aktu piemērošanai.

Lai kļūtu par Latvijas rezidentu nodokļu aprēķināšanas nolūkiem, ir jāiesniedz iesniegums Valsts ieņēmumu dienestam. Nekādas speciālas formas tam nav – iesniegumu raksta brīvā formā un iesniedz klātienē jebkurā VID klientu apkalpošanas centrā, sūta dienestam pa pastu uz oficiālo adresi (Talejas iela 1, Rīga, LV-1978) vai arī nosūta VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā, pievienojot kā pielikumu.