E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 17114
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1
1
1

Vai mantinieki var pretendēt uz atdāvinātu īpašumu

J
jautā:
01. jūnijā, 2019
Aleksandra

Labdien! 2016. gadā mana vecmamma uzdāvināja man savu dzīvokli. Diemžēl 2018. gada jūnijā vecmamma nomira (pēc 2 nedēļām būs pagājis gads kopš vecmammas nāves), bet finansiālu apsvērumu dēļ dzīvokli joprojām neesmu reģistrējusi zemesgrāmatā uz sava vārda. Dāvinājuma līgums un nostiprinājuma lūgums zemesgrāmatai tika sagatavoti pie notāra kopā ar vecmammu (2016. gadā). Kādas būs sekas, ja šo divu nedēļu laikā netiks iesniegti dokumenti zemesgrāmatai? Ir viens mantinieks (nav pieteicies, nav iesniedzis dokumentus, lai uzsāktu mantojuma lietu). Vai man bez dāvinājuma līguma, nostiprinājuma lūguma un vecmammas miršanas apliecības ir nepieciešami vēl kādi dokumenti? Kas notiek tad, ja mantinieks tomēr piesakās?

A
atbild:
13. augustā, 2019
Latvijas notārs
Vitālijs Bogdāns, zvērināts notārs

No jautājuma izriet, ka Jūsu rīcībā jau ir dāvinājuma līgums un nostiprinājuma lūgums dzīvokļa ierakstīšanai zemesgrāmatā. Tādā gadījumā Jums nekavējoties jāiesniedz minētie dokumenti attiecīgajā Zemesgrāmatu nodaļā. Ņemiet vērā, ka valsts nodeva par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā būs par 50% lielāka, jo pagājuši vairāk nekā seši mēneši no dāvinājuma līguma noslēgšanas.

Ja mantinieks uzsāks mantojuma lietu, kamēr īpašums, balstoties uz Jūsu rīcībā esošo dāvinājuma līgumu un nostiprinājuma lūgumu, vēl nav reģistrēts zemesgrāmatā uz Jūsu vārda, Jums būs jāiesniedz pretenzija vecmammas mantojuma lietā pie zvērināta notāra, kurš būs šo lietu uzsācis. Ja pretenziju nepieteiksiet, mantinieks mantos vecmammai piederošo nekustamo īpašumu un, reģistrējot īpašuma tiesības zemesgrāmatā, kļūs par tā īpašnieku. Tad savas īpašuma tiesības uz šo nekustamo īpašumu varēsiet risināt, tikai vienojoties ar mantinieku (vai strīda gadījumā – vēršoties ar prasību tiesā).

Ziņas par to, vai mantojuma lieta jau nav uzsākta, un to, kura zvērināta notāra lietvedībā tā atrodas, ja ir uzsākta, kā arī plašāku konsultāciju Jūsu lietā varat iegūt, vēršoties pie jebkura zvērināta notāra.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 172 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU