E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 17017
Lasīšanai: 3 minūtes

Kreditora iespējas parāda piedziņai

J
jautā:
15. maijā, 2019
Aiga

Labdien! Gribēju pajautāt – man ir liels parāds, bet nevaru vienoties ar kreditoru par mazāku ikmēneša summu, jo ir jau sasniegts maksimālais aizdevuma termiņš, ja lieta nonāks līdz parāda piedziņai un ar viņiem es arī nevarēšu vienoties par mazāku summu, tad lieta nonāks līdz tiesai? Bet ja es kreditoram maksāju vismaz kādu mazāku summu vai viņš tik un tā var iesūdzēt mani tiesā? Cik es sapratu, tiesu izpildītājam ir jāatstāj minimālā alga, kura ir 430 eiro, tas ir pirms nodokļu nomaksas vai pēc nodokļu nomaksas?

A
atbild:
24. maijā, 2019

Gadījumā, ja parādnieks neveic parāda atmaksu līgumā noteiktajos termiņos (ir izveidojies parāds) un parādnieks nespēj vienoties ar kreditoru par parāda atmaksas kārtību, tad kreditors ir tiesīgs izlietot savas ar līgumu vai normatīvo aktu piešķirtās tiesības, tostarp vienpusēji atkāpties no noslēgtā līguma un pieprasīt parāda atmaksu, nodot parāda piedziņu parādu ārpustiesas atgūšanas pakalpojumu sniedzējam u.c.

Jebkurā gadījumā pamatā Jūsu tiesības un pienākumi ir noteikti aizdevuma līgumā. Saskaņā ar Civillikuma 1587. pantu tiesīgi noslēgts līgums uzliek līdzējam pienākumu izpildīt apsolīto, un ne darījuma sevišķais smagums, ne arī vēlāk radušās izpildīšanas grūtības nedod vienai pusei tiesību atkāpties no līguma, kaut arī atlīdzinot otrai zaudējumus. Savukārt Civilprocesa likuma 1. panta pirmā daļa noteic, ka katrai fiziskajai un juridiskajai personai ir tiesības uz savu aizskarto vai apstrīdēto civilo tiesību vai ar likumu aizsargāto interešu aizsardzību tiesā.

Tādējādi, ja Jūs kā aizņēmējs nepildāt aizdevuma līguma nosacījumus, kreditoram kā aizskartai pusei ir tiesības nodot lietas izskatīšanu tiesā.

Savukārt Civilprocesa likuma 557. pants nosaka likumīgā spēkā stājušās tiesas sprieduma piespiedu izpildes līdzekļus. Attiecībā uz ieturējumiem no darbinieka darba samaksas būs piemērojamas Civilprocesa likuma 594. panta pirmās daļas 3. punkta normas, t.i., pārējos piedziņu veidos, ja likumā nav noteikts citādi, – 30 procentus, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus minimālās mēneša darba algas apmērā un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā. Minimālā darba algas samaksa Latvijas Republikā ir noteikta 430 eiro apmērā pirms nodokļu nomaksas.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 139 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU