E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16925
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Ģimene
1
1

Vai jāsteidz pieņemt mantojumu

J
jautā:
07. maijā, 2019
Maruta

Labdien! Iepriekš pateicos par atbildi un atvainojos par kļūdām, kuras rakstā esmu pieļāvusi. Vēlos noskaidrot jautājumus par mantojuma lietas atklāšanu. Lietas būtība sekojoša: šī gada marta sākumā apglabāju tēvu un joprojām neesmu pieteikusi (vai atklājusi, īsti nemāku precīzi formulēt) mantojuma lietu. Mantinieki ir divi (es, mirušā meita, un dēls). Par iespējamiem kreditoriem ziņu nav. Mantojuma masa (mirušā manta) neliela (automašīnas). 1. Cik ilgā laikā jāpiesakās uz mantojuma atklāšanas lietu, un vai ir noteikts termiņš? Ir informācija, ka mantojuma lieta jānokārto gada laikā. Vai ir kādi šķēršļi? Kas notiks, ja uz mantojuma lietu mantinieki pieteiksies divu gadu laikā (jo man pašai šobrīd tas nav aktuāli un otrs mantinieks atrodas citā valstī)? Bet uz mirušā mantu, protams, pretendējam (tā kā, lai iesniegtu dokumentus notāriem, vajadzīgi diezgan lieli izdevumi, šobrīd to atliekam). 2. Zemesgrāmatā iekļauta informācija: “Nostiprināta dzīvokļa tiesība līdz mūža galam. Tiesību ieguvējs – mirušais.” Vai šo tiesību var mantot?

A
atbild:
11. jūnijā, 2019
Gatis Graustiņš
juriskonsults

Aicinājuma mantot pamats ir Civillikuma 389. pants. Proti, aicinājums mantot iestājas, mantojumam atklājoties, aicinājuma pamats šajā gadījumā ir likums, jo pēdējās gribas izteikuma nav. Civillikuma 655. pants nosaka, ka mantojums atklājas ar mantojuma atstājēja nāvi. Nepastāvot uzaicinājumam mantot, mantiniekiem atbilstoši Civillikuma 693. pantam, jāizsaka sava griba pieņemt mantojumu viena gada laikā no mantojuma atklāšanās dienas.

Atbilstoši Civillikuma 694. pantam mantojums ir pieņemts, ja tas atrodas personas faktiskajā valdījumā brīdī, kad beidzās viena gada termiņš, kurš noteikts 693. pantā. Šī norma darbojas arī pretēji – ja pēc šī viena gada termiņa mantojums nebūs jūsu valdījumā, tad tas tiks uzskatīts par atteikšanos no tā un tiesības uz to tiks zaudētas, kā tas, piemēram, var gadīties otram mantiniekam, kurš atrodas ārzemēs.

Transportlīdzekļa īpašnieka maiņu mantojuma gadījumā reģistrē Ministru kabineta 2010. gada 30. novembra noteikumu Nr. 1080 “Transportlīdzekļu reģistrācijas noteikumi” 44. punktā noteiktajā kārtībā. Lai pieņemtu mantojumu iepriekš minētajā kārtībā, transportlīdzekļiem jāatrodas mantinieku valdījumā. Atbilstoši Ceļu satiksmes likuma 1. panta 29. punktam transportlīdzekļa valdītājs ir persona, kuras tiesiskā valdījumā ir transportlīdzeklis uz mantojuma tiesību pamata. Lai kļūtu par valdītāju, jārīkojas atbilstoši iepriekš minēto Ministru kabineta noteikumu Nr. 1080 44.2. punktā noteiktajam un transportlīdzeklis jāreģistrē uz sava vārda valdījumā. Lai šo transportlīdzekli vēlāk iegūtu savā īpašumā, nepieciešams CSDD iesniegt 44.1. punktā minētos dokumentus, no kuriem 44.1.4. minēto mantojuma apliecību jums var sagatavot tikai notārs.

Faktiski vēršanās pie notāra pēc gada termiņa notecēšanas gadījumā, ja mantojums jau atrodas mantinieku valdījumā, pat samazinās mantojuma pieņemšanas izmaksas, jo nebūs jāizsludina mantojuma atklāšanās oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”. Kaut arī mantojuma masa esot neliela, tomēr šādām izmaksām nevajadzētu būt par pamatu gaidīšanai, jo pastāv risks, ka Notariāta likuma 301. pantā noteiktajā kārtībā uz mantojumu attiecīgā gada laikā pieteiksies kāds cits mantinieks, tad, palaižot garām oficiālajā izdevumā publicēto uzaicinājumā noteikto termiņu, kurā būtu nepieciešams pietiekties uz mantojumu, tiks zaudētas tiesības uz mantojumu un to mantos gribu mantot izteikušais mantinieks.

Svarīgi piebilst, ka reizē ar transportlīdzekļa reģistrēšanu savā valdījumā, ja transportlīdzeklis netiek izmantots, to ir iespējams noņemt no uzskaites, lai nebūtu jāmaksā transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklis.

Atbilstoši Civillikuma 704. pantam tiesības, kas bijušas piešķirtas vienīgi mantojuma atstājēja personai, uz mantiniekiem nepāriet.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 79 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU