E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16829
Lasīšanai: 3 minūtes
15
15

Kad izmaksā atvaļinājuma naudu

J
jautā:
18. aprīlī, 2019
Zane

Labdien! Ierados darbavietā, lai uzrakstītu iesniegumu par bērna kopšanas atvaļinājuma pārtraukšanu un iesniegumu par ikgadējo atvaļinājumu (palika neizņemts, jo aizgāju dekrēta atvaļinājumā). Man bija pārsteigums, ka darbavieta iesniegumā par ikgadējo atvaļinājumu pati ierakstījusi tādu teikumu, ka parakstot es piekrītu, ka atvaļinājuma nauda tiks ieskaitīta darba devēja atrunātajā datumā – algas dienā par iepriekšējo mēnesi. Mani mulsina pats šis fakts, jo likumiski tā nedrīkst darīt – nauda ir jāizmaksā atvaļinājuma dienā. Es vēl jautāju, kas notiks, ja atteikšos šādu iesniegumu parakstīt, – man atbildēja, ka vadība tad, visticamāk, neapstiprinās manu atvaļinājumu. Man ir 49 atvaļinājuma dienas, bet šo atvaļinājuma naudu es saņemšu pa daļām un tikai par iepriekšējo mēnesi. Kā jūs to komentētu? Liels paldies!

A
atbild:
02. maijā, 2019
Zaida Kalniņa
LV portāls

Atvaļinājuma piešķiršanā atbilstoši Darba likumā noteiktajai šīs tiesības izmantošanas kārtībai darbojas pušu vienošanās princips. Tas nozīmē, ka iestādes vadība vai nu laikus (gada sākumā) kopā ar darbiniekiem izstrādā un saskaņo darbinieku atvaļinājumu grafiku un uz to arī balstās, atvaļinājumus piešķirot, vai arī darbinieks un darba devējs individuāli vienojas par atvaļinājuma izmantošanu ar iesnieguma starpniecību.

Tas nozīmē, ka darba devējam ir dotas tiesības pēc iespējas ievērot darbinieka vēlmes attiecībā uz atvaļinājuma izmantošanas laiku, lai tas netraucētu normālai darba gaitai iestādē/uzņēmumā.

Savukārt atvaļinājuma naudas izmaksu regulē Darba likuma 69. panta ceturtā daļa. Ir noteikts, ka darba devējs samaksu par atvaļinājuma laiku un darba samaksu par laiku, kas nostrādāts līdz atvaļinājumam, darbiniekam izmaksā ne vēlāk kā vienu dienu pirms atvaļinājuma.

Tāpat ir noteikts, ka pēc darbinieka rakstveida pieprasījuma samaksu par atvaļinājuma laiku un darba samaksu par laiku, kas nostrādāts līdz atvaļinājumam, var izmaksāt citā laikā, bet ne vēlāk kā nākamajā darba samaksas izmaksas dienā.

Tas nozīmē, ka atvaļinājuma naudas izmaksas laiks primāri ir darbinieka izvēle. Darba devējs vienpersoniski nevar darbiniekam likt iesniegumā ietvert prasību atvaļinājuma naudu izmaksāt citā laikā. Tāpat darba devējs nav tiesīgs vienpersoniski papildināt darbinieka iesniegumu par atvaļinājuma naudas izmaksas laiku, sagatavojot šādu dokumenta paraugu.

Labs saturs
15
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 159 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU