E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16749
Lasīšanai: 4 minūtes
1
1

Tiesu izpildītājs piedzen uzturlīdzekļu parādu

J
jautā:
11. aprīlī, 2019
Ieva

Labdien! Bērna tēvs labprātīgi nemaksā alimentus, ir tiesas spriedums. Katru mēnesi vēršos pie tiesu izpildītāja par uzturlīdzekļu piedziņu. Bērna tēvs uz ZTI (tiesu izpildītāja) vēstulēm nereaģē un pastā neizņem. Tiek sūtīta parāda piedziņa uz darbavietu. Vai nevar lūgt ZTI, lai no darbavietas katru mēnesi automātiski atskaita uzturlīdzekļus, jo plānots pārcelties, līdz ar to būs problemātiski izbraukāt rakstīt iesniegumu ZTI, jo, cik saprotu, man jāvēršas pie tā ZTI, kas atrodas bērna tēva deklarētās dzīvesvietas rajonā?

A
atbild:
16. aprīlī, 2019

Izpildu dokumentu (tiesas nolēmumu) tiesu izpildītājam iesniedz pēc parādnieka deklarētās dzīvesvietas adreses.

Tiesu izpildītājs piemēro tos piespiedu izpildes līdzekļus, kas ir norādīti Civilprocesa likuma 557. pantā: piedziņas vēršana uz kustamo un nekustamo mantu, naudas līdzekļiem bankās, naudas līdzekļiem, kas parādniekam pienākas no trešajām personām un darba samaksu vai tai pielīdzinātajiem maksājumiem. Piespiedu izpildes līdzekļus iesniegumā norāda piedzinējs.

Piedziņas vēršanu uz darba samaksu nosaka Civilprocesa likuma 594. panta nosacījumi: (1) No parādniekam izmaksājamās darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem ieturējumus pēc izpildu dokumentiem izdara līdz piedzenamā parāda dzēšanai:

  1. uzturlīdzekļu piedziņas lietās nepilngadīgu bērnu uzturam vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas labā – saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus 50 procentu apmērā no minimālās mēneša darba algas un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā;
  2. piedzenot uzturlīdzekļus, zaudējumus vai kompensāciju sakarā ar personisku aizskārumu, kura rezultātā radies sakropļojums vai cits veselības bojājums vai iestājusies personas nāve, vai kompensāciju par kaitējumu, kas radīts ar noziedzīgu nodarījumu, kā arī izpildot administratīvo pārkāpumu lietās pieņemtos nolēmumus, – 50 procentus, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus 50 procentu apmērā no minimālās mēneša darba algas un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā;
  3. pārējos piedziņu veidos, ja likumā nav noteikts citādi, – 30 procentus, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus minimālās mēneša darba algas apmērā un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā.
    • Ja piedziņa uz darba samaksu tiek vērsta pēc vairākiem izpildu dokumentiem, darbiniekam katrā gadījumā jāsaglabā darba samaksa un tai pielīdzinātie maksājumi 50 procentu apmērā, bet ne mazāk kā minimālās mēneša darba algas apmērā un uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā, izņemot šā panta pirmās daļas 1. un 2. punktā noteikto gadījumu.

Vēršam Jūsu uzmanību uz to, ka tiesu izpildītājs nepiedzen regulāros/ikmēneša maksājumus, bet gan izveidojušos uzturlīdzekļu parādu.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 58 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU