TĒMA: Nodokļi

Kad var deklarēt attaisnotos izdevumus par pilngadīgu māsu

J
jautā:
09. martā, 2019
Мария

[Здравствуйте! Могу ли я подать чеки (счет) на возврат переплаченного налога от своего имени за совершеннолетнюю сестру, которая не работала? Счет был выписан на имя сестры, платила я (банковский перевод)]

Labdien! Vai pārmaksātā nodokļa atgūšanai es varu iesniegt attaisnoto izdevumu čekus par savu māsu, kura nestrādāja? Rēķins bija izrakstīts uz māsas vārda, maksāju es (ar bankas pārskaitījumu).

A
atbild:
12. martā, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Fiziskā persona – iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājs – var samazināt savu apliekamo ienākumu par saviem, kā arī par savu ģimenes locekļu attaisnotajiem izdevumiem par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem. Par fiziskās personas ģimenes locekļiem ir uzskatāmi tās:

  • vecāki, vecvecāki;
  • bērni, mazbērni;
  • laulātais;
  • audzināšanā paņemts bērns, ja no viņa vecākiem nav iespējams piedzīt uzturnaudu (alimentus), arī tikmēr, kamēr viņš turpina vispārējās, profesionālās, augstākās vai  speciālās  izglītības  iegūšanu, bet  ne ilgāk kā līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai;
  • nepilngadīgs brālis un māsa, kā arī brālis un māsa, kamēr brālis un māsa turpina vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iegūšanu, bet ne ilgāk kā līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai, ja viņiem nav darbaspējīgu vecāku;
  • apgādībā esošu personu apgādājamie;
  • aizbildnībā vai aizgādnībā esoša persona;
  • persona, kuras labā pēc tiesas sprieduma no maksātāja tiek piedzīta uzturnauda (alimenti).

Kā redzams uzskaitījumā, attaisnotos izdevumus var deklarēt tad, ja māsa vēl nav sasniegusi 24 gadu vecumu, turpina iegūt izglītību un viņai nav darbaspējīgu vecāku. Citos gadījumos par pilngadīgu māsu attaisnotos izdevumus nevar deklarēt.