Lasīšanai: 1 minūte

Vai lauksaimniecības zemi var sadalīt mazākās daļās

J
jautā:
07. februārī, 2019
Ivo

Esmu iegādājies lauksaimniecībai paredzētu zemesgabalu 0,54 ha. Pievilkta elektrība, un transformators atrodas uz zemesgabala. Vēlos to sadalīt četros vienādos gabalos. Vai pastāv kāda iespēja to izdarīt? Biju pašvaldībā, man teica, ka tas neesot iespējams, atsaucoties uz MK noteikumiem Nr. 240 un MK noteikumiem Nr. 628.

A
atbild:
11. februārī, 2019
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Jautājums ir ļoti vispārējs, bet, visticamāk, atbilde meklējama pašvaldības teritorijas plānojuma un apbūves noteikumu prasībās. Šajos dokumentos pašvaldības nosaka jaunveidojamo zemes vienību minimālo platību katram funkcionālajam zonējumam. Lauksaimniecības teritorijās tā nevarētu būt mazāka par 1–2 ha. Tādēļ, ja zemesgabals ar platību 0,54 ha atrodas lauksaimniecības teritorijā, tā sadalīšana mazākās zemes vienībās nebūs iespējama. Vienīgais risinājums ir funkcionālā zonējuma maiņa, bet tas ir laikietilpīgs un dārgs process.