Zemes noma

J
jautā:
05. februārī, 2019
Annija

Labdien! Palīdziet, lūdzu, izskaidrot radušos situāciju. Dzīvoju daudzdzīvokļu mājā. Dzīvoklis ir privatizēts. Zeme zem mājas un mājai piegulošā teritorija ir vairāk nekā 6000 m². No juridiskās personas šo zemi (6000 m²) iznomājam kopš 1993. gada. Reizi ceturksnī juridiskajai personai tiek maksāta nomas maksa par zemi. Sākot no 1993. gada, jebkādus labiekārtošanas darbus uz šīs zemes juridiskā persona nav veikusi. Visus uzlabojumus šajā teritorijā par apsaimniekošanas līdzekļiem veic paši mājas iedzīvotāji – labo iebraucamo ceļu, labo automašīnu stāvlaukumu, labo ceļu apmales, stāda kokus un krūmus u. c. 2018. gadā tika izstrādāts projekts automašīnu stāvlaukuma paplašināšanai. Projekts ir apstiprināts un tiks īstenots 2019. gada pavasarī. Savu piekrišanu saskaņoja arī zemes īpašnieks – juridiskā persona. Jautājums – vai mums (mājas iedzīvotājiem) ir tiesības pieprasīt no zemes īpašnieka līdzfinansējumu par automašīnu stāvlaukuma izbūvi uz viņa zemes? Kāds normatīvais akts to paredz? Iesakiet, lūdzu, labāko risinājumu. Jau iepriekš paldies!

A
atbild:
08. martā, 2019

Zemes nomas maksas apmērs un juridiskais pamatojums jau iepriekš ir apskatīts LV portāla rakstā Par zemes nomas maksu puses lemj vienojoties.  Atbildes sniegšanai uz Jūsu jautājumu nepieciešams precizēt, vai pušu starpā ir noslēgts zemes nomas līgums. Ja šāds līgums ir noslēgts, tad pusēm jābalstās uz šajā līgumā noteiktajām tiesībām un pienākumiem, t.i., ja līgums paredz zemes īpašnieka finansiālu iesaisti zemes gabala uzturēšanā un labiekārtošanā, tad šādas tiesības Jums ir. Savukārt, ja runa ir par piespiedu nomu bez pušu tiesību un pienākumu noteikšanas, tad prasīt no zemes īpašnieka līdzfinansējumu par būvdarbu veikšanu būs iespējams, tikai saņemot zemes īpašnieka labprātīgu piekrišanu. Šāda būvniecības iecere ir saistīta ar zemes lietošanas ērtības uzlabojumu un nav saistīta ar nepieciešamiem un lietderīgiem uzlabojumiem.