Dzīvokļa īpašuma pārvaldīšana

J
jautā:
02. janvārī, 2019
Juris Leimanis

No 01.01.2019. ir stājies spēkā jaunais Kooperatīvo sabiedrību likums, kura 38. p. (2) nosaka: “Ja biedru kopsapulce nav tiesīga pārstāvības normas neizpildes dēļ, viena mēneša laikā tiek sasaukta atkārtota biedru kopsapulce ar tādu pašu darba kārtību, un tā ir tiesīga neatkarīgi no klātesošo biedru skaita.” Vai šī norma attiecas arī uz dzīvokļu īpašnieku kooperatīvo sabiedrību, respektīvi, uz Dzīvokļa īpašuma likuma 17. p.?

A
atbild:
03. janvārī, 2019

Uzdotā jautājuma kontekstā līdzīgs jautājums jau ir apskatīts LV portāla rakstā Par mājas apsaimniekošanu lemj dzīvokļu īpašnieki. Minētajā rakstā ir paskaidrota atšķirība starp dzīvokļu īpašnieku kooperatīvo sabiedrību tiesībām un dzīvokļu īpašnieku kopības tiesībām. Respektīvi, tikai dzīvokļu īpašnieku kopība ir tiesīga pieņemt lēmumus attiecībā uz dzīvojamās mājas apsaimniekošanu. Dzīvokļu īpašnieku tiesības tiek reglamentētas Dzīvokļa īpašuma likumā, un jautājumi saistībā ar lēmumu pieņemšanu ir noteikti minētā likuma 16. pantā. Savukārt dzīvokļu īpašnieku kopsapulces sasaukšanas kārtība ir noteikta Dzīvokļa īpašuma likuma 19. pantā.   Savukārt Kooperatīvo sabiedrību likuma 38. panta 2. daļa attiecas arī uz dzīvokļu īpašnieku kooperatīvajām sabiedrībām (DzĪKS), taču nav piemērojama kontekstā ar Dzīvokļa īpašuma likuma 17. pantu, jo DzĪKS darbību reglamentē Kooperatīvo sabiedrību likums attiecībā uz pašu sabiedrību, bet dzīvokļu īpašnieku tiesību realizācija notiek saskaņā ar Dzīvokļa īpašuma likuma normām.