Darba organizāciju uzņēmumā nosaka iekšējās kārtības noteikumi

J
jautā:
06. novembrī, 2018
Mārtiņš

Labdien! Vēlos noskaidrot:

  1. Vai darbiniekam, kas strādā veikalā, klientu apkalpošanas zālē, ir atļauts izmantot mobilo telefonu personiskām vajadzībām, un vai darba devējs drīkst aizrādīt par to un izteikt brīdinājumu ar draudiem par atlaišanu pēc 3. brīdinājuma?
  2. Darba datora internetu ir atļauts izmantot tikai darba vajadzībām. Vai darba devējs drīkst sekot līdzi tam, ko es daru darba datorā (interneta vēsture), ja es izmantoju internetu savām vajadzībām darba laikā?
A
atbild:
08. novembrī, 2018
Zaida Kalniņa
LV portāls

Uz Jūsu jautājumiem nav iespējams sniegt vienkāršu atbildi, jo ārējie normatīvie akti detalizēti neregulē uzņēmuma vai iestādes darba organizāciju, tostarp mobilo ierīču un interneta tīkla izmantošanu darba laikā darbinieku personiskajām vajadzībām.

To, kāda ir darba kārtība katrā uzņēmumā, parasti nosaka Darba kārtības noteikumos. Darba likuma 55. pantā ir teikts:

“Darba devējs, kas uzņēmumā parasti nodarbina ne mazāk kā 10 darbiniekus, konsultējoties ar darbinieku pārstāvjiem, pieņem darba kārtības noteikumus. Darba kārtības noteikumi pieņemami ne vēlāk kā divu mēnešu laikā no uzņēmuma darbības uzsākšanas dienas.

Darba kārtības noteikumos, ja tas nav ietverts darba koplīgumā vai darba līgumā, paredz:

  1. darba laika sākumu un beigas, pārtraukumus darbā, kā arī darba nedēļas ilgumu;
  2. darba laika organizāciju uzņēmumā;
  3. darba samaksas izmaksas laiku, vietu un veidu;
  4.  atvaļinājumu piešķiršanas vispārējo kārtību;
  5. darba aizsardzības pasākumus uzņēmumā;
  6. darbinieku uzvedības noteikumus un citus noteikumus, kas attiecas uz darba kārtību uzņēmumā.

Ar pieņemtajiem darba kārtības noteikumiem iepazīstina visus darbiniekus. Darba devējam ir pienākums gādāt par to, lai darba kārtības noteikumu teksts būtu pieejams ikvienam darbiniekam.”

Darbinieka tiesības un pienākumi parasti ir noteikti viņa darba līgumā un/vai amata aprakstā. Saprotams, ka darba devējs darba laikā var aizliegt darbiniekiem nodarboties ar blakus lietām, tostarp “sērfot internetā”, jo saskaņā ar darba līgumu darba devējs darbinieku nolīgst konkrētu uzdevumu veikšanai, nevis privātu vajadzību kārtošanai vai izklaidei darba laikā.

Par darbinieka pārkāpumiem darba devējs ir tiesīgs izteikt brīdinājumu. Tostarp darbinieka uzvedība var būt darba devēja uzteikuma pamatojums saskaņā ar Darba likuma 101. panta pirmās daļas 1. punktu, ja darbinieks

  • pārkāpis darba līgumu vai noteikto darba kārtību;
  • pārkāpums izdarīts bez attaisnojoša iemesla;
  • pārkāpums ir būtisks.

Darba devējam savas kompetences ietvaros ir jāvērtē pārkāpuma būtiskums, bet strīdus gadījumā tiesa pārbauda, vai darba devējs šo jēdzienu ir piemērojis atbilstoši konstatētajiem apstākļiem.