Garāžas ierakstīšana zemesgrāmatā

J
jautā:
16. oktobrī, 2018
Arturs

Jautājums par ēkas ierakstīšanu zemesgrāmatā, kas celta pirms 1993. gada. Konkrēti runa ir par garāžu, kura atrodas garāžu kooperatīvā. Materiālu nekādu nav, papīru nav, tikai līgumi par īpašnieku maiņu 1998. gadā. Šobrīd man ir notāra apstiprināta pilnvara, ka drīkstu rīkoties cita cilvēka vārdā, lai sakārtotu papīrus, bet man trūkst tāda materiāla kā izziņa, ka ēka celta pirms 1993. gada. Kur man vērsties, lai saņemtu šādu izziņu, jo esmu bijis gan pilsētas domē, gan būvvaldē, kur saņēmu negatīvu atbildi?

A
atbild:
01. novembrī, 2018
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jolanta Kramerovska, zvērināta advokāte

Saskaņā ar likuma “Par nekustamā īpašuma ierakstīšanu zemesgrāmatās” 21. panta noteikumiem: ja fiziskā persona ēkas (būves) ieguvusi pēc 1993. gada 4. aprīļa darījuma rezultātā, tās zemesgrāmatā ierakstāmas uz šīs personas vārda ar nosacījumu, ka nostiprinājuma lūdzējs iesniedz pierādījumus par to, ka atsavinātājs bijis šo ēku (būvju) īpašnieks, iesniedzami pierādījumi par iepriekšējā atsavinātāja īpašuma tiesībām un darījuma likumību (tiesībspēja, rīcībspēja, trešās personas piekrišana, kad saskaņā ar likumu šāda piekrišana nepieciešama), līdz ir pierādītas atsavinātāja vai mantojuma atstājēja īpašuma tiesības (būvniecība, reģistrācija likumā noteiktajās iestādēs). Ievērojot iepriekš minēto, Jums obligāti nepieciešams pierādīt ēkas piederību, būvniecības pamatojumu. Ja būvvaldei nav nekādu dokumentu par ēku, pastāv šaubas, vai ēka uzbūvēta likumīgi un to būs iespējams reģistrēt zemesgrāmatā. Iespējams, kādu informāciju vai dokumentus varētu mēģināt meklēt arhīvā, ja garāžu kooperatīvs arhīvā nodevis dokumentāciju par garāžu būvniecību.