Valsts finansējuma daļas izlietošana skolēnu ēdināšanai

J
jautā:
11. septembrī, 2018
Ināra

Labdien! Mūsu sākumskola ir 1.–4. klasei. Skola nav liela, 57 bērni. Skola ir apvienota ar pirmsskolas izglītības iestādi, pavisam kopā 119 bērni. Ēdienu gatavo skolas virtuvē lēti un ļoti garšīgi. Līdz ar to no valsts skolēnu ēdināšanai piešķirtajiem 1,42 eiro atliek daļa naudas, ko skolas direktore izlietoja skolas bērnu brokastīm un arī launagam. Skolas bērni no rīta laukos no mājām iziet jau krietni pirms pulksten 7.00. Parasti tik agri ēst bērniem nav vēlēšanās, un līdz ar to skolā piedāvātās brokastis ap pulksten 8.50 bija ļoti vērtīgas, tāpat arī launags, jo mājās pēc skolas bērni nokļūst ap pulksten 17.00. Ar šī gada 1. septembri novada pašvaldības izglītības pārvalde devusi rīkojumu šai skolai pārtraukt ēdināšanai paredzēto 1,42 eiro valsts finansējuma daļu izlietot brokastīm un launagam, paskaidrojot, ka tā jāaizskaita atpakaļ Izglītības ministrijai un šī skola nebūs nekāds izņēmums, kur bērni ēdīs brokastis un launagu. Gribētos vecāku vārdā noskaidrot, vai tiešām bērniem nav atļauts un nedrīkst šo bezmaksas ēdināšanai paredzēto naudu 1,42 eiro “apēst” trīs reizēs (brokastis, pusdienas un launags)? Vai labāk būtu sagatavot milzīgas, neapēdamas porcijas par visu naudu, lai vairāk nekā pusi izmestu atkritumos, vai, kā šajā gadījumā, – jāaizskaita atpakaļ Izglītības ministrijai?

A
atbild:
25. septembrī, 2018

Saskaņā ar Ministru kabineta 2010. gada 28. decembra noteikumiem Nr. 1206 “Kārtība, kādā aprēķina, piešķir un izlieto valsts budžetā paredzētos līdzekļus pašvaldībām pamatizglītības iestādes skolēnu ēdināšanai neizmantoto finansējumu var izlietot citu klašu (5–9. klases) skolēnu ēdināšanai. Ja izglītības iestādē ir neizmantoti valsts budžeta līdzekļi, tad izglītības iestādes direktors ir tiesīgs tos izlietot šīs pašas izglītības iestādes citu klašu izglītojamo ēdināšanai. Vienlaikus noteikumi neparedz finansējuma pārdali starp skolām. Gan izglītības iestāde, gan pašvaldība atbilstoši labas pārvaldības principam un lietderīgas valsts budžeta līdzekļu administrēšanas principam var pilnvērtīgi nodrošināt skolēnu ēdināšanu, izmantojot brīvpusdienām atvēlēto finansējumu.