TĒMA: Nodokļi

Kad jāmaksā ienākuma nodoklis, pārdodot fondu daļas

J
jautā:
02. augustā, 2018
Jānis Bērziņš

Vēlos kā fiziska persona veikt ieguldījumus biržā tirgotajos fondos (ETF). Plānoju to darīt, skatoties ilgākā termiņā (piemēram, 5 gadi), un neplānoju pirkt un pārdot fondu daļas viena gada ietvaros. Līdz ar to jautājums – kā šajā gadījumā tiek rēķināti nodokļi par gūtajiem ienākumiem?

Piemēram, es 2018. gadā iegādājos 100 fondu daļas par 100 EUR gabalā (kopā par 10 000 EUR), tirgū ir novērojams šo fondu daļu vērtības pieaugums katru gadu par 5% – tātad to pašu 100 fondu daļu vērtība 2019. gadā būs 10 500 EUR, 2020. gadā – 11 025 EUR, 2021. gadā – 11 576 EUR, 2022. gadā – 12 155 EUR utt. Ja es šīs 2018. gadā iegādātās fondu daļas pārdodu tikai 2022. gadā par 12 155 EUR, kurā brīdī un kā man ir nepieciešams samaksāt nodokļus par gūtajiem ienākumiem? Vai šajā gadījumā nodokļi man būs jāmaksā tikai 2023. gadā (iesniedzot ienākumu deklarāciju par 2022. gadu) par iegūto starpību – 2155 EUR? Vai ir jāmaksā nodokļi laika periodā starp 2018. gadu un 2022. gadu, kad man pieder šīs fondu daļas un neveicu pārdošanas darījumus? Paldies!

A
atbild:
04. septembrī, 2018
Valsts ieņēmumu dienests
Evita Teice-Mamaja, Sabiedrisko attiecību daļas galvenā speciāliste

Par ienākuma gūšanas dienu uzskatāma diena, kad maksātājs saņem naudu. Līdz ar to kapitāla pieaugums veidosies, kad iegādātās fondu daļas tiks pārdotas. Pārskata perioda deklarācijas par ienākumu no kapitāla pieauguma – DK – iesniegšanas termiņš atkarīgs no ienākuma lieluma, ko gūs, pārdodot fondu daļas. Ja ienākumi ceturksnī pārsniedz 1000 eiro, deklarāciju par ienākumu no kapitāla par ceturksnī gūto ienākumu iesniedz Valsts ieņēmumu dienestam vienreiz ceturksnī līdz ceturksnim sekojošā mēneša 15. datumam. Ja kopējie ienākumi no darījumiem ar kapitāla aktīviem ceturksnī nepārsniedz 1000 eiro, deklarāciju par ienākumu no kapitāla par taksācijas gadā gūto ienākumu iesniedz Valsts ieņēmumu dienestam līdz taksācijas gadam sekojošā gada 15. janvārim.

Kapitāla pieaugumu nosaka, no kapitāla aktīva atsavināšanas cenas atņemot iegādes vērtību. Kapitāla aktīva iegādes vērtībā tiek iekļauti arī izdevumi, kas saistīti ar tā iegūšanu. Nodokļa likme kapitāla pieaugumam ir 20 procenti.