Kad būs iespējams noslēgt laulību pie notāra?

J
jautā:
01. augustā, 2018
Marta

Vai beidzot ir gaidāma iespēja noslēgt laulību pie notāra? Vēlamies to izdarīt tikai divatā, bez lieciniekiem un rituāliem. Kāds ir pamatojums tam, ka laulībai dzimtsarakstu nodaļā nepieciešami liecinieki, ja savstarpēju savienību slēdz divi rīcībspējīgi pieaugušie? Tas ir saglabājies arhaisms, vai tomēr tam ir arī kāda juridiska funkcija? Kāda atbildība lieciniekiem ir nākotnē? Ir dzirdēts, ka pāris sameklē lieciniekus turpat uz ielas vai kaimiņus, neviens šo liecinieka statusu nopietni neuztver.

A
atbild:
17. augustā, 2018
Latvijas notārs
Daina Trautmane, zvērināta notāre

Šo jautājumu bieži uzdod cilvēki, vēršoties pie mums, zvērinātiem notāriem. Arī mēs priecātos par iespēju slēgt laulību, vienkāršojot cilvēkiem šo procesu, t.i., bez lieciniekiem, tomēr Civillikums joprojām paredz viņu klātbūtni, un diemžēl pašlaik reģistrēt laulību pie notāra Latvijā nav iespējams. Taču jādomā, ka arvien lielāka sabiedrības interese varētu būt iemesls atkārtoti aicināt likumdevēju šādu lēmumu tomēr pieņemt, tā respektējot savu vēlētāju gribu. Jauni grozījumi likumā, notāru ieskatā, būtu vēlami un akceptējami, jo tas tiešām vairāk atbilstu mūsdienu situācijai un likuma garam.