Divi dažādi maksājumi: par pamatlīdzekļa atjaunošanu un nolietojumu

J
jautā:
12. jūlijā, 2018
Baiba Pelse

Līgatnes pilsētā apkures tarifos no 2008. līdz 2011. gadam bija iekļauts maksājums par siltumtrases atjaunošanu Gaujasmalas mikrorajonā, un šo siltumtrases vērtību (17 tūkst. Ls) iedzīvotāji ir samaksājuši. Pakalpojumu sniedza Līgatnes novada pašvaldība. Kopš 2015. gada apkures pakalpojumu sniedz pašvaldības kapitālsabiedrība SIA “Līgatnes komunālserviss”. Ar 2017./18. g. sezonu apkures tarifā atkārtoti tiek iekļauts maksājums par minētās siltumtrases vērtību – kā pamatlīdzekļa nolietojums. Loģiski, ka iedzīvotājiem nevar likt vienu un to pašu vērtību apmaksāt divreiz. Kāds likums vai cits normatīvais dokuments paredz iedzīvotāju aizsardzību pret šādu netaisnību?

A
atbild:
02. augustā, 2018

No pieejamās informācijas saprotams, ka Līgatnes pilsētas Gaujasmalas mikrorajonā bija bojāta siltumtrase, kas tika atjaunota, un remonta izmaksas iekļautas pakalpojuma tarifā. Te jāpaskaidro, ka 2017./2018. gadā apkures tarifā iekļautais maksājums par pamatlīdzekļa nolietojumu ir cits maksājums. Pirmajā gadījumā trase tika atjaunota, bet otrajā ir tā dēvētais amortizācijas maksājums, jo arī atjaunotas inženierkomunikācijas nolietojas, tās nav mūžīgas. Ar šādiem maksājumiem tiek uzkrāti naudas līdzekļi siltumtrases nākamajiem remonta darbiem.

Tas ir vienkāršots skaidrojums, nezinot sīkāk par tarifiem, mainoties pakalpojumu sniedzējiem.