E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 14735
Lasīšanai: 4 minūtes
1
6
1
6

Kas jādara, lai iegādātos bezsaimnieka īpašumu

Publicēts pirms 5 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
25. jūnijā, 2018
Solvita

Labdien! Vēlos saņemt konsultāciju. Esmu ieinteresējusies par kādu privātmāju, kurā jau vairākus gadus neviens nedzīvo. Noskaidroju, ka īpašnieks pirms 8 gadiem miris, mantojums nav nokārtots, nav informācijas par mantiniekiem. Ar ko sākt, kur griezties, lai varētu šo īpašumu iegādāties vai vismaz noskaidrot, vai tas ir iespējams?

A
atbild:
11. jūlijā, 2018
Signe Krūzkopa
LV portāls

Ja pēc mantojuma atstājēja nāves mantinieki nav palikuši vai šie mantinieki likumiskā termiņā pēc publikācijas par mantojuma atklāšanos nav ieradušies vai pierādījuši savas mantojuma tiesības, manta saskaņā ar Civillikuma 416. panta pirmajā daļā noteikto piekrīt valstij.

Nekustamo īpašumu par bezsaimnieka mantu var atzīt tikai tiesas ceļā. Tas nozīmē, ka ieinteresētajai personai ir jāiesniedz tiesā pieteikums par minētās mājas atzīšanu par bezīpašnieka mantu. Tikai pēc tiesas sprieduma spēkā stāšanās īpašumu iespējams ņemt valsts uzskaitē, un tālāk ar to rīkojas Privatizācijas aģentūra. Tai ir jāpiedāvā attiecīgās administratīvās teritorijas pašvaldībai pārņemt dzīvokli pašvaldības īpašumā. Ja pašvaldības dome to atsakās darīt, aģentūra var veikt darbības īpašuma pārdošanai izsolē.

Normatīvie akti tieši nenosaka kārtību, kādā mantu atzīst par bezsaimnieka, bet tiesa konstatē juridisko faktu (par bezsaimnieka mantu) tikai tad, ja iesniedzējam nav iespējams citādā kārtībā saņemt attiecīgos dokumentus, kas apstiprina šo faktu (saskaņā ar Civilprocesa likuma 289. pantu).

Darbības pēc tiesas sprieduma taisīšanas noteiktas Ministru kabineta 2013. gada 26. novembra noteikumos Nr. 1354 “Kārtība, kādā veicama valstij piekritīgās mantas uzskaite, novērtēšana, realizācija, nodošana bez maksas, iznīcināšana un realizācijas ieņēmumu ieskaitīšana valsts budžetā”.

Saskaņā ar Ministru kabineta 2013. gada 26. novembra noteikumu Nr. 1354 7. punktu Valsts ieņēmumu dienests ir atbildīgs par mantas neskartību un saglabāšanu no tās pieņemšanas brīža līdz nodošanai realizācijai, nodošanai bez maksas vai iznīcināšanai.

Dzīvokļu īpašumus un dzīvojamās mājas tiek piedāvāts nodot attiecīgās pašvaldības īpašumā, bet, ja mēneša laikā pēc Valsts ieņēmuma dienesta informācijas saņemšanas attiecīgā pašvaldības dome nav pieņēmusi lēmumu vai atsakās pieņemt, tad saskaņā ar Ministru kabineta 2013. gada 26. novembra noteikumu Nr. 1354 “Kārtība, kādā veicama valstij piekritīgās mantas uzskaite, novērtēšana, realizācija, nodošana bez maksas, iznīcināšana un realizācijas ieņēmumu ieskaitīšana valsts budžetā” 32.4. punktu nekustamais īpašums tiek nodots VAS “Privatizācijas aģentūra” valdījumā.

Pēc nekustamā īpašuma ierakstīšanas zemesgrāmatā uz valsts vārda Ekonomikas ministrijas personā VAS “Privatizācijas aģentūra”, pamatojoties uz Ministru kabineta atļauju un Publiskas personas mantas atsavināšanas likumā (turpmāk – Atsavināšanas likums) noteikto procesuālo kārtību, valsts nekustamo īpašumu pārdos, ievērojot Atsavināšanas likuma 11. panta pirmajā daļā noteikto, ka sludinājumi par publiskas personas nekustamā īpašuma izsoli publicējami oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

Labs saturs
6
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 50 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas