TĒMA: Mājoklis

Putnu barotavām uz dzīvojamo māju balkoniem nav regulējuma

J
jautā:
11. aprīlī, 2018
Tatjana

Labdien! Rīgas pašvaldībā diemžēl nav neviena normatīvā akta, kurš aizliedz putnu barošanu un barotavu turēšanu uz balkoniem. Uz kādu dokumentu var atsaukties, lai to pārtrauktu kā traucējošu citiem īpašniekiem?

A
atbild:
15. maijā, 2018
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Laura Jansone, Sabiedrisko attiecību nodaļas speciāliste

Valstiskā līmenī nepastāv regulējums, kurš nosaka aizliegumu vai ierobežojumus pašvaldības administratīvajā teritorijā barot putnus vai citus dzīvniekus, tostarp izveidot putnu barotavas uz dzīvojamo māju balkoniem.

Saskaņā ar likuma “Par pašvaldībām” 14. panta trešo daļu ir noteikts pašvaldības pienākums savu funkciju izpildes nodrošināšanai likumā noteiktajos gadījumos izdot saistošus noteikumus. Savukārt pašvaldības dome saskaņā ar likuma “Par pašvaldībām” 43. pantu ir tiesīga izdot saistošus noteikumus, paredzot administratīvo atbildību par to pārkāpšanu, ja tas nav paredzēts likumos, šādos jautājumos:

  1. par republikas pilsētas vai novada teritorijas apbūvi;
  2. par publiskā lietošanā esošo mežu un ūdeņu, kā arī par republikas pilsētas vai novada īpaši aizsargājamo dabas un kultūras objektu aizsardzību un uzturēšanu;
  3. par tirdzniecību publiskajās vietās, kā arī par alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecības laika un vietas ierobežojumiem;
  4. par sabiedrisko kārtību;
  5. par namu un to teritoriju un būvju uzturēšanu;
  6. par sanitārās tīrības uzturēšanu un īpašumam piegulošās publiskā lietošanā esošās teritorijas (gājēju ietves, izņemot sabiedriskā transporta pieturvietas, grāvji, caurtekas vai zālāji līdz brauktuves malai) kopšanu;
  7. par reklāmas materiālu, izkārtņu, sludinājumu un citu informatīvo materiālu izvietošanu publiskās vietās;
  8. par sabiedriskā transporta lietošanu;
  9. par republikas pilsētas vai novada teritorijas labiekārtošanu, zaļumstādījumu uzturēšanu un aizsardzību;
  10. par mājdzīvnieku uzturēšanu;
  11. par republikas pilsētas vai novada pašvaldības inženierkomunikāciju un transporta infrastruktūras aizsardzību;
  12. par dzīvojamo māju (dzīvokļu) pārveidošanu par nedzīvojamām mājām (nedzīvojamām telpām) atbilstoši pašvaldības teritoriālās attīstības plānam;
  13. par citiem likumos un Ministru kabineta noteikumos paredzētajiem jautājumiem.

Ņemot vērā minēto tiesisko regulējumu, var secināt, ka likuma “Par pašvaldībām” 43. pants nepilnvaro pašvaldību izdot tādus saistošos noteikumus, kuri paredz ierobežojumus vai aizliegumu putnu barošanai pašvaldības administratīvajā teritorijā, un paredzēt par to pārkāpšanu administratīvo atbildību. Vienlaikus, ja ar šādām darbībām ir radītas nekārtības, ņemot vērā jautājuma aktualitāti sabiedrībā, šis jautājums varētu tikt noteikts pašvaldību saistošajos noteikumos par sabiedrisko kārtību. Savukārt šis nav pašvaldības pienākums, jo katra pašvaldība, izvērtējot nepieciešamību, pati izvēlas, kādā veidā piemērot likumu.