Neatņemamās daļas tiesīgais

J
jautā:
11. janvārī, 2018
Vita

Labdien! Sieviete savai vienīgajai meitai ir uzdāvinājusi savus īpašumus: dzīvokli un zemi. Sievietes laulātais apstiprināja savu piekrišanu dāvināt laulības laikā iegādātos sievas īpašumus, un īpašumi tika reģistrēti uz abu meitas vārda zemesgrāmatā. Jautājums ir sekojošs: dāvinātājai nav neatraidāmo mantinieku, izņemot laulāto un vienīgo meitu, kas arī tikusi apdāvināta. Savukārt viņas laulātajam neatraidāmie mantinieki ir 3 – abu meita un 2 mazdēli (dēla no 1. laulības, kas ir miris, bērni). Vai dāvinātājas laulātā nāves gadījumā viņa neatraidāmie mantinieki – mazdēli – varēs izprasīt no dāvinātājas meitas kā savu mantojuma daļu dāvināto īpašumu neatkarīgi no tā, ka viņi nav dāvinātājas radinieki/mantinieki?

A
atbild:
24. janvārī, 2018
Latvijas notārs
Agra Šeibe, zvērināta notāre

Civillikuma 1922. pants noteic, ka dāvinātāja nāves gadījumā tiesības izprasīt neatņemamo daļu ir viņa neatņemamās daļas tiesīgajiem. Saskaņā ar Civillikuma 423. pantu neatņemamās daļas tiesīgie ir laulātais un lejupējie radinieki. Ja dāvinātājas nāves brīdī viņas laulātais būs dzīvs, viņš būs neatņemamās daļas tiesīgais (fakts, ka viņš deva piekrišanu dāvināšanai, šo tiesību neatceļ).