Sods par invazīvo augu sugu ierobežošanas pasākumu neveikšanu

J
jautā:
17. decembrī, 2017
Valdis

Kādu sodu pašvaldība var uzlikt saimniekam, kura mežā aug latvāņi, bet kurš neveic nekādus pasākumus?

A
atbild:
19. decembrī, 2017
Linda Balode
LV portāls

Sodu par invazīvo augu sugu izplatības ierobežošanas pasākumu neveikšanu nosaka Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 51.2 pants, proti, par invazīvo augu sugu izplatības ierobežošanas pasākumu neveikšanu izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu fiziskajām personām no 100 līdz 350 eiro apmērā, bet juridiskajām personām – no 280 līdz 1400 eiro apmērā.

Par tādiem pašiem pārkāpumiem, ja tie izdarīti atkārtoti gada laikā pēc administratīvā soda uzlikšanas, uzliek naudas sodu fiziskajām personām no 350 līdz 700 eiro apmērā, bet juridiskajām personām — no 570 līdz 2900 eiro apmērā.

Ministru kabineta noteikumi Nr. 559 nosaka invazīvo augu sugas – Sosnovska latvāņa – izplatības ierobežošanu.

Jānorāda, ka arī Augu aizsardzības likumā ir noteikta invazīvo augu sugu izplatības ierobežošana un izplatības apzināšana, proti, minētā likuma 18.1 panta trešā daļa paredz, ka Latvijā ir aizliegts audzēt invazīvo augu sugu sarakstā iekļauto sugu augus un zemes īpašnieka vai valdītāja pienākums ir šo invazīvo sugu augus iznīcināt, ja tie izplatījušies zemē, kas atrodas viņa īpašumā vai valdījumā.