TĒMA: Skola

Izglītojamo pārcelšana nākamajā klasē

J
jautā:
06. septembrī, 2010
Tatjana

Labdien! Vēlējos noskaidrot, kur var atrast MK noteikumus vai izklāstu (vēsturi) par to, kā varēja pāriet no vienas klases uz otru. Šobrīd to regulē MK noteikumi Nr. 822 „Noteikumi par obligātajām prasībām izglītojamo uzņemšanai un pārcelšanai nākamajā klasē vispārējās izglītības iestādēs (izņemot internātskolas un speciālās izglītības iestādes)”, bet kuri noteikumi to regulēja līdz 2005. gadam? Ja precīzāk, mani interesē informācija un tie gadi, kad varēja pāriet uz nākamo klasi, ja bija vairāk nekā 3 nesekmīgas atzīmes (nesekmīgo atzīmju skaitu nekontrolēja), un no kura līdz kuram gadam tas tā bija?

A
atbild:
15. septembrī, 2010
Izglītības un zinātnes ministrija
Edgars Grīnis, vecākais referents

Līdz 2002./2003. mācību gadam skolēnus pārcēla no klases uz klasi un viņiem izsniedza apliecību par pamatizglītības ieguvi gandrīz ar jebkuriem gada un eksāmenu vērtējumiem, ja to pieprasīja bērna vecāki.

Ar 2003./2004. mācību gadu apliecību par pamatizglītību devītklasnieks varēja iegūt tikai tad, ja bija iegūts vērtējums visos mācību priekšmetos gadā un valsts pārbaudījumos un ne vairāk kā trīs no šiem vērtējumiem bija zemāki par 4 ballēm, pretējā gadījumā skolēnam tika izsniegta tikai liecība.

Sākotnēji Vispārējās izglītības likumā (14.07.1999.) noteiktais, ka bērna pārcelšana uz nākamo klasi vai atstāšana uz otru gadu ir saskaņojama ar bērna vecākiem un 10 ballu skalā arī 1, 2 vai 3 balles ir vērtējums, realitātē izvērtās tā, ka tika izsniegts pietiekami daudz pamatizglītības apliecību ar 5 līdz 8 vērtējumiem, kas bija zemāki par 4 ballēm, un šie jaunieši nebija spējīgi turpināt mācības ne vispārizglītojošās vidusskolās, ne profesionālajās izglītības iestādēs.

Četru gadu laikā tas noveda pie nepieciešamības grozīt Vispārējās izglītības likumu, nosakot, ka vecākus tikai informē par pārcelšanu vai atstāšanu uz otru gadu, kā arī apliecību par pamatizglītību neizsniedza, ja skolēnam bija vairāk nekā trīs vērtējumi zem 4 ballēm. Tas gan noveda pie otrgadnieku skaita pieauguma no 1,1% 2002./2003. mācību gadā līdz 2,6% 2006./2007. mācību gadā, bet stingrākas prasības arī sekmēja rūpīgāku mācību darbu.