Kā piekļūt īpašumiem

J
jautā:
02. augustā, 2017
MARTA

Sakiet, lūdzu, cik likumīgi pašvaldība var atdot privatizācijai teritorijas, kas nodrošina piekļuvi visiem jau privatizētiem īpašumiem? Un jaunais īpašnieks iekasē naudu pēc saviem ieskatiem. Vai pašvaldībai nav jānodrošina piekļūšana, jo nodokli naski iekasē?

A
atbild:
09. augustā, 2017
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jolanta Kramerovska, zvērināta advokāte

Pašvaldību tiesības atsavināt tai piederošu īpašumu noteiktas likumā “Par pašvaldībām”, kur 14. panta pirmās daļas 2. punktā noteiks, ka, pildot savas funkcijas, pašvaldībām likumā noteiktajā kārtībā ir tiesības iegūt un atsavināt kustamo un nekustamo mantu, privatizēt pašvaldību īpašuma objektus, slēgt darījumus, kā arī veikt citas privāttiesiska rakstura darbības.

Gadījumā, ja privātīpašumam nav nodrošināta piekļuve, tad labākais risinājums ir ceļa servitūta nodibināšana. Saskaņā ar Civillikuma 1130. panta noteikumiem servitūts ir tāda tiesība uz svešu lietu, ar kuru īpašuma tiesība uz to ir lietošanas ziņā aprobežota kādai noteiktai personai vai noteiktam zemes gabalam par labu. Servitūtu var nodibināt ar likumu; ar tiesas spriedumu; ar līgumu vai testamentu. Tādējādi, ja neizdodas vienoties un noslēgt līgumu ar zemes īpašnieku par servitūta nodibināšanu, tad servitūts nodibināms tiesas ceļā.