TĒMA: Ģimene

Uzvārda maiņa bērnam

J
jautā:
06. jūnijā, 2012
Monta Tama

Civillaulībā dzimuši divi bērni, vecākajam (2 gadi) ir tēva uzvārds, jaunākajam mātes. Vēlamies nomainīt vecākā bērna uzvārdu, lai abiem bērniem būtu viens uzvārds. Vai šis arguments ir pietiekams, lai veiktu bērna uzvārda maiņu? Bērnu tēvs piekrīt uzvārda maiņai.

A
atbild:
12. jūnijā, 2012
Mudīte Luksa
speciāli LV portālam

Jāteic, ka vispirms nav skaidrs, ko esat domājusi ar vārdu „civillaulība”, jo Latvijas Republikas likumos šāds termins netiek lietots. Te iespējami divi varianti – dzimtsarakstu nodaļā reģistrēta laulība vai arī nereģistrēta kopdzīve, ko cilvēki aplam mēdz dēvēt par civillaulību. Juridiskā ziņā šeit, protams, ir pietiekami liela atšķirība, taču, visticamāk, informācija tiek lūgta par uzvārda maiņu bērnam, kas nav dzimis laulībā.

Tā šo jautājumu traktē arī Tieslietu ministrijas (TM) Dzimtsarakstu departamenta Dzimtsarakstu nodaļas juriskonsulte Agija Dobrovoļska, paužot Dzimtsarakstu departamenta viedokli par to, kuros gadījumos saskaņā ar spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem iespējams mainīt bērna uzvārdu:

„Informējam, ka, saskaņā ar Civillikuma 151.pantu, bērna uzvārdu nosaka pēc vecāku uzvārda. Ja vecākiem ir dažādi uzvārdi, bērnam saskaņā ar vecāku vienošanos dod tēva vai mātes uzvārdu. Ja vecāki nevar vienoties par bērna uzvārdu, to nosaka pēc bāriņtiesas lēmuma. Nepilngadīgie bērni vecāku uzvārda maiņas gadījumā iegūst uzvārdu iepriekš noteiktajā kārtībā.

Papildus iepriekš minētajam norādām, ka Ministru kabineta 2005.gada 29.novembra MK noteikumu Nr. 904 „Noteikumi, par civilstāvokļa aktu reģistrācijas kārtību, civilstāvokļa aktu reģistru paraugiem, reģistru glabāšanas kārtību un termiņiem, kā arī to dokumentu paraugiem, kurus izsniedz, pamatojoties uz reģistru ierakstiem” VII nodaļā „Ierakstu papildināšana un labošana” ir noteikts, ka papildinājumu bērna dzimšanas reģistrā par uzvārda maiņu veic, ja:

1) bērnam pēc vecāku laulības šķiršanas vai tēva vai mātes jaunas laulības noslēgšanas maina uzvārdu attiecīgi uz tēva vai mātes jauno uzvārdu un bērna uzvārda maiņai piekrīt abi vecāki (noteikumu 120.2.7. apakšpunkts);

2) bērnam, kura vecāki savstarpēji nesastāv laulībā un ziņas par tēvu ierakstītas, pamatojoties uz paternitātes atzīšanu, maina uzvārdu uz tēva vai mātes uzvārdu, kas iegūts, noslēdzot laulību ar personu, kura nav šā bērna tēvs vai māte, un bērna uzvārda maiņai piekrīt abi vecāki (noteikumu 120.2.8. apakšpunkts);

3) bērna vecāku uzvārdi ir dažādi, vienam no viņiem ir atņemtas aizgādības tiesības un bērna uzvārdu maina uz tā vecāka uzvārdu, kurš īsteno aizgādības tiesības (noteikumu 120.2.9. apakšpunkts);

4) pamatojoties uz personu iesniegumu, ja, bērna vecākiem savstarpēji noslēdzot laulību, vecāki un bērns iegūst kopīgu uzvārdu (noteikumu 120.3.2. apakšpunkts);

5) pamatojoties uz administratīvo aktu, ja atļauts mainīt personas vārdu(-us) vai uzvārdu (noteikumu 120.4.1. apakšpunkts);
6) pamatojoties uz bāriņtiesas lēmumu, ja nepilngadīgam bērnam pēc vecāku laulības šķiršanas vai pēc tēva vai mātes jaunas laulības noslēgšanas maina uzvārdu (noteikumu 120.5. apakšpunkts).

Tikai pastāvot kādam no minētajiem iemesliem, bērna uzvārdu var mainīt uz vēlamo, ievērojot uzvārda noteikšanas nosacījumu, kas minēts Civillikuma 151.pantā, t.i., vecāku uzvārda maiņas gadījumā bērns iegūst tēva vai mātes uzvārdu.

Papildu informācijai LV portāla skaidrojums: