TĒMA: Finanses

Ja pārdod vienīgo īpašumu, nodoklis no ienākuma nav jāmaksā

J
jautā:
01. aprīlī, 2017
Olga Zagainova

Labdien! Man ir jautājums saistībā ar kapitāla pieauguma nodokli par pārdotu nekustamo īpašumu. Es atradu informāciju šeit: http://m.lvportals.lv/visi/skaidrojumi/266215-nekustama-ipasuma-pardosana-kad-jamaksa-nodoklis/. Pirmā daļa (ja tas bijis īpašumā (no dienas, kad reģistrēts zemesgrāmatā) ilgāk par 5 gadiem un vismaz 12 mēnešus – deklarētā dzīvesvieta) neattiecas uz mani, jo es esmu reģistrēta pēdējos 6 gadus Norvēģijā. Man ir jautājums attiecībā uz otro punktu: ja piederējis ilgāk par 5 gadiem un pēdējos 5 gadus bijis vienīgais nekustamais īpašums. Es nopirku dzīvokli 2005. gadā, pārdevu 2017. gada februārī. Visus šos gadus tas bija mans vienīgais īpašums. Vai man ir jāmaksā kapitāla pieauguma nodoklis? Ja man ir jāmaksā nodokļi, kad man ir jāiesniedz deklarācija un jāmaksā nodoklis? Pārdošanas līgums parakstīts februāra beigās, kopējais maksājums tika veikts marta sākumā. Paldies jau iepriekš par Jūsu atbildi!

A
atbild:
04. aprīlī, 2017
Lidija Dārziņa
LV portāls

Likumā „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” ir paredzēti vairāki gadījumi, kad ar nodokli neapliek ienākumu no nekustamā īpašuma atsavināšanas, tostarp nodoklis nav jāmaksā no ienākuma, kas gūts, pārdodot dzīvokli, kas maksātāja īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un pēdējos 60 mēnešus līdz nekustamā īpašuma atsavināšanas dienai ir bijis maksātāja vienīgais nekustamais īpašums.

Nodokļa piemērošanu konkrētajā gadījumā ieteicams noskaidrot Valsts ieņēmumu dienestā.