E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 11436
Lasīšanai: 5 minūtes
1
1

Par apsaimniekošanas maksu lemj (vai nelemj) īpašnieki

J
jautā:
16. februārī, 2017
Kaspars

Labdien! Interesē, kā nekustamā īpašuma apsaimniekotājs, sākot ar šo gadu, var paaugstināt pārvaldīšanas maksu. Vai apsaimniekotāji to drīkst darīt, vienkārši par to informējot īpašniekus, uzrakstot kārtējā mēneša rēķinā, ka paaugstināta pārvaldīšanas maksa? Kāds bija process, kādā pārvaldniekam bija jāceļ pārvaldīšanas maksa? Kā lai rīkojas šādā gadījumā nekustamā īpašuma (dzīvokļu) īpašnieki?

A
atbild:
23. februārī, 2017
Mudīte Luksa
LV portāls
Vitolds Peipiņš
Latvijas Nekustamā īpašuma pārvaldnieku asociācijas vadītājs

Nekustamā īpašuma (daudzdzīvokļu mājas) pārvaldnieks apsaimniekošanas maksu tāpat vien no 1. janvāra paaugstināt nedrīkst. Šīs darbības regulē vairāki normatīvie akti, un šajā ziņā kopš 2017. gada sākuma nekas nav mainījies: lēmumu pieņemšana ir pašu dzīvokļu īpašnieku ziņā.

Taču tiesiskais regulējums ir atšķirīgs tām mājām, kuras dzīvojamo māju dzīvokļu īpašnieki ir pārņēmuši savā valdījumā, un tām, kuras joprojām ir pašvaldības pārvaldībā.

Pirmajās par apsaimniekošanas maksu visā pilnībā lemj paši dzīvokļu īpašnieki – vai nu kopsapulcē, vai aptaujas veidā (kā nosaka Dzīvokļa īpašuma likums). Ikvienam dzīvokļa īpašniekam (arī tad, ja viņš apsaimniekošanas maksas paaugstināšanai, piemēram, no 1. janvāra, nav piekritis, bet ir bijis mazākumā) par šādu īpašnieku vairākuma lēmumu ir jābūt informētam, un apsaimniekošanas maksas paaugstinājums nevarētu būt nekas negaidīts.

Ja māja nav pārņemta īpašnieku valdījumā, tad kārtību, kā kārtojami maksājumi par tās apsaimniekošanu un komunālajiem pakalpojumiem, nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 1014 „Kārtība, kādā aprēķināma maksa par dzīvojamās mājas pārvaldīšanu un apsaimniekošanu” un Nr. 1013 „Kārtība, kādā dzīvokļa īpašnieks daudzdzīvokļu dzīvojamā mājā norēķinās par pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu”.

MK noteikumos Nr. 1014 ir šāds regulējums:

„10. Par aprēķināto dzīvojamās mājas pārvaldīšanas un apsaimniekošanas maksu nākamajam kalendāra gadam dzīvojamās mājas pārvaldnieks rakstiski paziņo dzīvokļa īpašniekam ne vēlāk kā līdz attiecīgā gada 15. oktobrim (red.izcēlums), paziņojumā norādot laiku un vietu (piemēram, mājaslapa internetā, informatīvs stends), kur dzīvokļa īpašnieks var iepazīties ar tāmes kopsavilkumu (2.pielikums), kā arī dzīvojamai mājai nepieciešamo remontdarbu apkopojumu nākamajiem periodiem (3.pielikums). Pēc dzīvokļa īpašnieka lūguma tāmes kopsavilkumu un dzīvojamai mājai nepieciešamo remontdarbu apkopojumu pārvaldnieks rakstiski nosūta attiecīgajam dzīvokļa īpašniekam.

11. Plānojot nepieciešamos remontdarbus nākamajiem periodiem (šo noteikumu 7.4.apakšpunkts), pārvaldnieks pārvaldīšanas un apsaimniekošanas maksā var iekļaut arī plānoto remontdarbu izmaksas.

12. 30 darbdienu laikā pēc šo noteikumu 10. punktā minētā paziņojuma saņemšanas dzīvokļu īpašnieki dzīvokļu īpašnieku kopsapulcē (turpmāk – kopsapulce) pieņem lēmumu par dzīvojamai mājai aprēķinātās pārvaldīšanas un apsaimniekošanas maksas apstiprināšanu nākamajam kalendāra gadam (red. izcēlums), kā arī par dzīvojamai mājai nepieciešamo remontdarbu plāna apstiprināšanu nākamajiem periodiem. Kopsapulce ir tiesīga pilnvarot personu dzīvokļu īpašnieku saziņai ar pārvaldnieku.

13. Lemjot par dzīvojamai mājai aprēķinātās pārvaldīšanas un apsaimniekošanas maksas apstiprināšanu nākamajam kalendāra gadam, dzīvokļu īpašnieki nevar atteikties no šo noteikumu 7.punktā minēto uzturēšanas un apsaimniekošanas pakalpojumu nodrošināšanas dzīvojamai mājai.

14. Ja dzīvokļu īpašnieki šo noteikumu 12. punktā minētajā termiņā nav sasaukuši kopsapulci un nolēmuši apstiprināt dzīvojamai mājai aprēķināto pārvaldīšanas un apsaimniekošanas maksu nākamajam kalendāra gadam, dzīvojamās mājas pārvaldnieka aprēķinātā maksa nākamajam kalendāra gadam stājas spēkā ar 1. janvāri vai ar citu pārvaldnieka noteiktu termiņu (red.izcēlums).”

Latvijas Nekustamā īpašuma pārvaldnieku asociācijas vadītājs Vitolds Peipiņš situāciju skaidro tādējādi, ka dzīvokļu īpašnieki MK noteikumos Nr. 1014 minētajā kārtībā kopsapulci acīmredzot nav sasaukuši, pārvaldnieka iesniegto priekšlikumu nav nedz apstiprinājuši, nedz apstrīdējuši, un tādējādi pārvaldnieka aprēķinātā maksa nākamajam kalendāra gadam stājās spēkā 1. janvārī.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 104 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU