Par tehniskās inventarizācijas lietu

J
jautā:
18. martā, 2012
Kristine Šaliņa

Labdien, vai tehniskās inventarizācijas lietai ir noilguma termiņš (kārtojot zemesgrāmatu)?

A
atbild:
05. aprīlī, 2012
Valsts zemes dienests
Andris Sproģis, Komunikācijas projektu vadītājs

Kopš 2006.gada, kad stājās spēkā Nekustamā īpašuma valsts kadastra likums, tehniskās inventarizācijas lietām (kopš 2007.gada 20.marta, kad tika pieņemti MK 182.noteikumi „Noteikumi par nekustamā īpašuma objekta uzmērīšanu”, tehniskās inventarizācijas procesu dēvē par būvju kadastrālo uzmērīšanu un tehniskās inventarizācijas lietas sauc par būvju kadastrālās uzmērīšanas lietām) vairs nav noteikti derīguma termiņi, jo patlaban lieta ir tikai dokumenta veids, kas izgatavots, izdrukājot informāciju no Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmas.

Likuma „Par nekustamā īpašuma ierakstīšanu zemesgrāmatās” 4.pantā ir paredzēts, ka nostiprinājuma lūgumam attiecībā uz ēkām (būvēm), dzīvokļu īpašumiem un jaunbūvēm uzrādāma kadastrālās uzmērīšanas lieta vai iesniedzama Nekustamā īpašuma valsts kadastra izziņa ar grafisko pielikumu par būves novietojumu zemes vienībā.

Tādējādi nav obligāti uzrādāma kadastrālās uzmērīšanas lieta, pietiek ar augstāk minēto izziņu. Gadījumos kad tiek pieprasīta šāda izziņa, Valsts zemes dienests pieprasa nekustamā īpašuma īpašniekiem apliecināt, ka kopš pēdējās datu aktualizācijas Nekustamā īpašuma valsts kadastrā izmaiņas īpašumā nav veiktas (nav notikušas pārbūves) un ka dati sistēmā atbilst stāvoklim dabā. Tomēr, ja Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmās nav fiksēti visi īpašuma reģistrācijai zemesgrāmatā nepieciešamie dati, piemēram, trūkst kadastra apzīmējuma, bet klienta rīcībā ir inventarizācijas lieta, šie dati tiek aktualizēti sistēmā pēc klienta iesnieguma, un tikai pēc tam  viņam tiek izsniegta atbilstoša izziņa būves reģistrācijai zemesgrāmatā.