E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 10032
Lasīšanai: 4 minūtes
8
8

Nekustamā īpašuma pārdošana

Publicēts pirms 8 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
27. jūlijā, 2016
Mārtiņš

Labdien. Sakiet, lūdzu, ja es vēlos pārdot dzīvokli, kurš ir ar apgrūtinājumu, dzīvoklis ir kā ķīla kredītam priekš remonta. Kā man to būtu pareizāk izdarīt? Un kādas nodevas un nodokļi man būtu jāmaksā? Kredīts ir aptuveni 15000 EUR. Dzīvokļa darījuma aptuvenā summa varētu būt no 45-50 tūkstošiem EUR. Respektīvi, vai ir iespējams uzzināt, kāda summa man paliktu, pārdodot dzīvokli un atdodot kredītu pēc visu dokumentu sakārtošanas un nodokļu nomaksas? Paldies.

A
atbild:
08. augustā, 2016
Lidija Dārziņa
LV portāls
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Visbiežāk puses vienojas, ka notāra izdevumus sedz nekustamā īpašuma pircējs. Samaksa par notāra pakalpojumiem noteikta Ministru kabineta noteikumos Nr. 737 par zvērinātu notāru atlīdzības taksēm un to noteikšanas kārtību.

Bankai ieķīlāta mājokļa īpašnieks bez bankas piekrišanas nedrīkst šo īpašumu atsavināt. Un par maksājumiem, kas saistīti ar kredīta dzēšanu, jāuzzina konkrētajā bankā, jo katrai kredītiestādei ir savs cenrādis, tajā skaitā komisijas maksām.

Pārdodot nekustamo īpašumu, no gūtā ienākuma vispārējā gadījumā ir jāmaksā 15% nodoklis (to nosaka likums “Par iedzīvotāju ienākumu nodokli”).

Likumā ir noteikti vairāki gadījumi, kad nodoklis nav jāmaksā, katram no tiem ir savi nosacījumi:

  • ja pārdotais īpašums ir bijis īpašumā (no dienas, kad tas reģistrēts zemesgrāmatā) ilgāk par 60 mēnešiem un vismaz 12 mēnešus pēc kārtas (šo 60 mēnešu periodā) līdz pārdošanas līguma noslēgšanas dienai ir fiziskās personas deklarētā dzīvesvieta, kas nav deklarēta kā papildu adrese;
  • ja nekustamais īpašums piederējis (no dienas, kad reģistrēts zemesgrāmatā) ilgāk par 60 mēnešiem un pēdējos 60 mēnešus līdz tā pārdošanas dienai bijis vienīgais nekustamais īpašums;
  • ja īpašums reģistrēts zemesgrāmatā kā vienīgais nodokļa maksātāja nekustamais īpašums un šo ienākumu no jauna iegulda funkcionāli līdzīgā nekustamajā īpašumā 12 mēnešu laikā pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas vai arī pirms nekustamā īpašuma atsavināšanas.

Ja tiesību uz nodokļa atvieglojumu nav (nav neviena no trim minētajām situācijām), jāmaksā nodoklis. Ar nodokli apliek nevis visu gūto ienākumu, bet gan starpību, kāda veidojas, no pārdošanas cenas atņemot dzīvokļa iegādes vērtību (par kādu summu tas savulaik nopirkts; ja saņemts mantojumā – kāda ir mantojuma masā norādītā vērtība) un īpašumā veikto ieguldījumu vērtību tā turēšanas laikā.

Par iegādes vērtības noteikšanu varat izlasīt LV portāla skaidrojumā “Nodoklis nekustamā īpašuma pārdošanas ienākumam. Iegādes vērtība”.

Tātad – ieguldījumi nekustamajā īpašumā palielina tā iegādes vērtību un līdz ar to, ja gadījumā nodoklis jāmaksā, samazinās ar nodokli apliekamā summa. Ja bankas izsniegto kredītu esat iztērējis dzīvokļa remontam un šos izdevumus varat pierādīt ar maksājuma dokumentiem, izdevumi tiks ņemti vērā iegādes vērtības noteikšanā.

Aprēķināt, cik naudas Jums paliks pēc dzīvokļa pārdošanas (pēc tam, kad atdots bankai kredīts), nav iespējams, jo tas galvenokārt atkarīgs no tā, vai būs jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis no pārdošanas ienākuma.

Ja pārdosiet dzīvokli, par nodokļa piemērošanu Jūsu gadījumā, sniedzot visu nepieciešamo informāciju, jāuzzina Valsts ieņēmumu dienestā.

Labs saturs
8
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 116 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas