Labdien! Vēlos saprast, vai vienas fiziskās personas naudas līdzekļu aizdevumu otrai fiziskajai personai ir iespējams pārveidot par dāvinājumu. Kas būtu jāņem vērā šādā procesā? Vai pastāv atšķirības starp gadījumu, ja puses, piemēram, ir pirmās pakāpes radinieki, un gadījumu, ja radniecība starp aizdevēju un aizņēmēju nepastāv?
Civillikuma 1940. pants noteic, ka līdzējiem vajadzīgs nodoms noslēgt aizdevuma līgumu. Ja bijis tāds nodoms, ka jāatmaksā tikai daļa no aizdotās summas, tad par aizdotu atzīstama tikai šī daļa, bet pārējais šaubu gadījumā uzskatāms par dāvinātu. Attiecīgi, ja vienojaties, ka aizdevums vai tā daļa ir uzskatāms par dāvinājumu, par to ieteicams vienoties rakstveidā (piemēram, noslēdzot vienošanos pie esošā aizdevuma līguma, ja tāds ir, vai dāvinājuma līgumu), lai strīda gadījumā būtu iespējams pierādīt pausto gribu (tiesību akti nenosaka obligātu rakstveida formu, bet, piemēram, ja aizdevums pārskaitīts uz kontu ar mērķi “aizdevums”, tad strīda gadījumā pusei, kura apgalvo, ka tas ir dāvinājums, jāspēj to pierādīt).
Ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliek dāvanas no fiziskajām personām, ja dāvinātāju ar nodokļa maksātāju saista laulība vai radniecība līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē, kā arī no personām, par kurām Fizisko personu reģistrā iekļautas ziņas par partnerību. Taču, ja dāvanu fiziskā persona dāvina savas saimnieciskās darbības ietvaros, kā arī tad, ja fiziskā persona ir saņēmusi dāvanu ar atlīdzības raksturu, šāds atvieglojums netiek piemērots. Ja dāvinātāju ar dāvanas saņēmēju nesaista radniecība līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē vai reģistrēta partnerība, dāvanai kā gūtajam ienākumam nodokli nepiemēro līdz 1425 eiro. Tas noteikts likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 9. panta (“Ar nodokli neapliekamo ienākumu veidi”) pirmās daļas 35. punktā. Neatkarīgi no tā, vai ar dāvinātāju saista laulība vai radniecība līdz trešajai pakāpei, vai reģistrētas partnerattiecības, ar nodokli neapliek dāvinājumu, kas paredzēts un kuru cilvēks izlieto, lai segtu izdevumus par medicīnas un ārstniecisko pakalpojumu izmantošanu, izņemot kosmētiskās operācijas. Naudas saņēmējam jāspēj dokumentāri pamatot, ka nauda izmantota minēto izdevumu apmaksai. Tādā gadījumā summas ierobežojuma nav, bet ir jābūt dokumentāriem pierādījumiem, ka dāvinājums izlietots tam paredzētajam mērķim un saņemts tikai bezskaidras naudas norēķinu veidā.
Par nodokļa nomaksu ieteicams konsultēties Valsts ieņēmumu dienestā, lai atbilstoši dāvinājuma summai un citiem apstākļiem precizētu, vai sakarā ar gūto ienākumu ir nepieciešams veikt nodokļa maksājumu vai deklarēt saņemto summu.
Šeit ir pieejams Valsts ieņēmumu dienesta sagatavotais informatīvais materiāls par ienākumiem, kas netiek aplikti ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.
Vairāk par dāvinājuma līguma noslēgšanu varat uzzināt LV portāla skaidrojumā “Kas jāzina par dāvinājuma līguma slēgšanu”.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!