DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

Monitoringā novērtēs invazīvās krokainās rozes ierobežošanas metožu efektivitāti

FOTO: LVM.

Vasaras otrajā pusē dabas liegumā “Ziemupe” vides eksperti uzsāks monitoringu, lai novērtētu pirmos rezultātus AS “Latvijas valsts meži” (LVM) pērn veiktajiem invazīvās krokainās rozes Rosa rugosa ierobežošanas pasākumiem.

Dabas liegumā “Ziemupe” LVM vides projekta “LIFE-IP LatViaNature” projekta ietvaros testē četras dažādas metodes krokainās rozes izskaušanai. Lai arī krokainā roze krāšņi zied un smaržo, tās dziļā sakņu sistēma, agresīvā daba un straujā izplatība ir nopietns drauds vietējām sugām. Dabas liegumā “Ziemupe” krokainā roze ir apdraudējums reti sastopamajai augu sugai jūrmalas zilpodze, kas Latvijā līdz šim konstatēta tikai divās vietās.

jurmalas zilpodze ziemupeJūrmalas zilpodze "Ziemupes" kāpās

Izrok ar satvērējkausu aprīkots ekskavators

Kopumā vairāk nekā 10 hektāru platībā dabas liegumā tika ierīkoti četri parauglaukumi – katrā no tiem izmantota cita rozes ierobežošanas metode. Pirmie monitoringa rezultāti ļaus spriest, kura no metodēm bijusi efektīvāka – ceru apdedzināšana, izrakšana ar lāpstu, izrakšana ar mazgabarīta ekskavatoru vai projektā papildus izmantotā metode  – blīvi saaugušo ceru izraušana ar satvērējkausu.

LVM vides projektu vadītājs Ilmārs Bodnieks stāsta:

“Sākotnēji projektā bija plānots testēt trīs izskaušanas metodes, taču, ekspertiem savstarpēji konsultējoties un iepazīstot ārvalstu pieredzi līdzīgos darbos, nolēmām pamēģināt “Ziemupē” izveidot papildus testēšanas teritoriju, lai pārbaudītu papildmetodi – rožu krūmu izraušanu ar saknēm, ko veic ar satvērējkausu aprīkots mazgabarītu kāpurķēžu ekskavators. Šo metodi izmantojām laukumā, kur rozes bija saaugušas vienlaidus blīvā platībā.” 

Lai darbus veiktu saudzīgi, krokainās rozes krūmu ceru izraušanai izmantots neliels kāpurķēžu ekskavators, kura pilna masa nepārsniedz 3,5 tonnas.

rozi izrauj ar satverejkausuKrokainās rozes raušana ar satvērējkausu

Pēc raušanas darbu veikšanas augsne rūpīgi pārbaudīta, no tās izlasītas augsnē palikušās krokainās rozes krūma daļas. Vietās, kur nebija iespējama darbu izpilde ar satvērējkausu, piemēram, augājs bija pārāk skrajš, lai to satvertu ar kausu vai bija apgrūtināta piekļuve reljefa vai citu faktoru dēļ, krokainās rozes krūmu ceru izrakšanu veica ar rokām un rokas darba rīkiem, piemēram, lāpstu.

Ārpus testēšanas laukumiem krokaino rozi rok talkā

Lai ierobežotu krokaino rozi iespējami plašākā teritorijā un arī tajās vietās, kurās krokainās rozes izskaušana nenotiek projekta ietvaros, šī gada aprīļa beigās LVM Dienvidkurzemes reģiona darbinieki organizēja talku, kurā piedalījās LVM darbinieki.

Gandrīz 30 talcinieki ar lāpstām izraka rožu cerus 2,7 km garā piekrastes joslā, katram talkas dalībniekam pārliecinoties par krokainās rozes garajām un spēcīgajām saknēm. Garākā izraktā sakne sasniedza aptuveni 2 metrus. Izrautie krūmi un to saknes tika rūpīgi savāktas maisos, izvestas no teritorijas un nodotas atkritumu apsaimniekotājiem.   

Krokainās rozes ierobežošanu LVM veic projekta “Natura 2000 aizsargājamo teritoriju pārvaldības un apsaimniekošanas optimizācija” (LIFE19IPE/LV/000010 LIFE-IP LatViaNature) ietvaros. Kopumā projekta laikā, sadarbojoties Dabas aizsardzības pārvaldei ar Daugavpils Universitāti, vairākās vietās Latvijā tiek testētas metodes piecu invazīvo sugu efektīvākai ierobežošanai , vienlaikus meklējot labākās metodes to turpmākai izskaušanai.

Projekts ilgst līdz 2028. gada beigām un tiek īstenots ar Eiropas Savienības LIFE programmas un Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu, un tā mērķis ir pilnveidot dabas aizsardzības sistēmu Latvijā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI