“Parlamenta vēlēšanas Moldovā būs izšķirošas,” sacīja Saeimas priekšsēdētājas biedre. Atsaucoties uz savu sagatavoto un Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas pavasara sesijā apstiprināto ziņojumu “Ārvalstu iejaukšanās – drauds demokrātiskajai drošībai Eiropā”, Z.Kalniņa-Lukaševica akcentēja, ka Krievijas taktika, mēģinot ietekmēt citu valstu politiskos procesus, attīstās. Moldovā šī taktika tiek testēta, lai pēcāk to pielietotu arī citās valstīs, sacīja Saeimas priekšsēdētājas biedre.
Spriežot par Moldovas ceļu uz Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts statusu, Z.Kalniņa-Lukaševica apliecināja Latvijas gatavību dalīties pieredzē gan ar veiksmēm, gan izaicinājumiem. Puses bija vienisprātis par mūsu valstu labajām attiecībām gan divpusēji, gan starptautiskajās organizācijās. Moldovas ārlietu ministrs atzīmēja, ka Latviju un Moldovu vieno traģiska pagātne, un pauda cerību, ka jau drīzumā mūs vienos nākotne, Moldovai kļūstot par pilntiesīgu ES dalībvalsti.
Ārlietu ministrs arī uzsvēra ES nozīmīgo lomu, atbalstot Moldovas enerģētikas diversifikācijas procesu, kā arī veicinot sabiedrības noturību, īpaši pēdējo trīs gadu laikā. Krievijas ietekme uz Moldovas energosektoru ir būtiski ierobežota tieši pateicoties ES sadarbībai un atbalstam. Tāpat būtiska nozīme ir ES atbalsta programmām ar mērķi attīstīt un stiprināt Moldovas ekonomiku.
Kā labs tilts Latvijas un Moldovas sabiedrību savstarpējo saišu un biznesa kontaktu stiprināšanai sarunā tika izcelts aviokompānijas “AirBaltic” tiešais reiss starp Rīgu un Moldovas galvaspilsētu Kišiņevu.
Saeimas priekšsēdētājas biedre nākamnedēļ dosies darba vizītē uz Moldovu, lai kā viena no diviem Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas Monitoringa komitejas ziņotājiem piedalītos kārtējā izpētes vizītē un tiktos ar Moldovas prezidenti, parlamenta priekšsēdētāju, premjeru, amatpersonām un pilsoniskās sabiedrības pārstāvjiem. Pēc vizītes tiks sagatavots Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas atzinums par demokrātijas, tiesiskuma un cilvēktiesību situāciju Moldovā.