“Mūsu valstis un tautas vieno īpaša saikne. Daudziem latviešiem Kanāda kļuva par drošu patvērumu Latvijai sarežģītos laikos – pēc Otrā pasaules kara. Šodien daudzi no viņiem ir atgriezušies Latvijā un aktīvi piedalās mūsu valstu, uzņēmumu un sabiedrību sadarbības stiprināšanā,” uzsvēra Z.Kalniņa-Lukaševica.
Viņa iezīmēja nepieciešamību attīstīt abu valstu sadarbību jaunos virzienos, akcentējot iespējas sadarbībai zaļo tehnoloģiju, izglītības, digitālās pārvaldības un mākslīgā intelekta jomā.
“Lai gan mūsu valstis šķir liels attālums kilometros, taču mūs vieno kopīgas vērtības un pārliecības – demokrātija, cilvēktiesības, tiesiskums un noteikumos balstītas starptautiskās kārtības uzturēšana. Kā līdzīgi domājošus partnerus es aicinu kopā strādāt vēl mērķtiecīgāk. Mums jākļūst stiprākiem, gudrākiem un izlēmīgākiem, un, lai to sasniegtu, mums jāatbalsta vienam otru,” uzrunājot klātesošos, teica Z.Kalniņa-Lukaševica.
Viņa uzsvēra, ka Latvija ļoti novērtē Kanādas līderību, vadot NATO Daudznacionālo kaujas grupu Latvijā, kas ļauj karavīriem trenēties plecu pie pleca, stiprinot ne tikai profesionālās prasmes, bet arī NATO valstu politiskās saites. Tas dod lielu pienesumu Latvijas drošībai.
Latvijā atrodas lielākais Kanādas militārais kontingents ārpus tās robežām. Kanādas vadītajā NATO daudznacionālajā brigādē Latvijā ietilpst aptuveni 1 700 Kanādas karavīru.
2023. gadā Latvijas kopējais preču un pakalpojumu tirdzniecības apgrozījums ar Kanādu bija 777,6 milj. eiro, kas ierindoja Kanādu 20.vietā Latvijas ārējās tirdzniecības partneru starpā. Kopējais preču un pakalpojumu eksports uz Kanādu bija 113,8 milj. eiro, kas veido 0,4 procentus no Latvijas kopējā eksporta, savukārt preču un pakalpojumu imports – 663,8 milj. eiro, kas veido 2,3 procentus no Latvijas importa. Kopš 2016.gadā noslēgtā Visaptverošā ekonomikas un tirdzniecības nolīguma (CETA) starp Kanādu un Eiropas Savienību Latvijas un Kanādas divpusējā preču tirdzniecība ir pieaugusi par 16,7 procentiem.
Kanādas Tirdzniecības kamera Latvijā apvieno 35 dažādu nozaru uzņēmumus – sākot no vides pārvaldības, izglītības, medicīnas un juridiskajiem pakalpojumiem, līdz aizsardzības industrijas, IT, viesmīlības, uzņēmējdarbības attīstības un atbalsta, transporta, starptautiskās tirdzniecības un investīciju strīdu risināšanas uzņēmumiem, kas veicina sadarbību starp Latviju un Kanādu.