DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

Bulduros mācību procesā atjaunotā simtgadīgā guļbūves pirts atgriežas dzimtas mājā Burtniekos

Publicitātes attēls

Bulduru Tehnikumā visdažādāko profesiju pārstāvji Latvijas Amatniecības kameras namdaru meistaru vadībā apgūst guļbūves atjaunošanu. Pagājušajā gadā uz Bulduru Koka darbnīcu tika atvesta simtgadīga guļbūves pirts, lai mācību procesā to atjaunotu. Šonedēļ tā atgriezīsies pie saimniekiem to dzimtas mājās Burtniekos.

Tā ir unikāla situācija, kad guļbūvju saimnieki no visdažādākajiem Latvijas novadiem Bulduru Koka darbnīcā kopīgi apgūst namdaru prasmes, lai atjaunotu savas dzimtas mājas!

Latvijā vienīgā šāda mūžizglītības programma, ko realizē Bulduru Tehnikuma Koka darbnīca, ir izveidota ar mērķi pēc iespējas plašākam cilvēku lokam nodot pieredzējušo Latvijas Amatniecības kameras namdara amata meistaru zināšanas, kādas vairs nemāca nevienā skolā. Tā ir unikāla neformālās izglītības programma 4 nedēļu garumā, kuras ietvaros praktiski apmācīs ikvienu, kas vēlas atjaunot savu guļbūvi vai stāvbūvi, vai ikvienu, kas darbojas celtniecības jomā un strādā ar koka ēkām.

Praktisko apmācību laikā dalībnieki strādā ar reālu atjaunojamu guļbūves konstrukciju.Tā pagājušajā gadā uz Bulduru Koka darbnīcu tika atvesta simtgadīga dzimtas pirts no Burtnieku novada, kuru tās saimnieks atvēlēja mācību procesam un kuru pretējā gadījumā, iespējams, ilgtermiņā neizdotos saglabāt.

Apmācību dalībnieki paši devās uz Burtniekiem, kur namdaru meistaru vadībā mācījās konstrukciju novērtēt, marķēt un izjaukt, lai atvestu uz Bulduriem to atjaunot.

Nu guļbūves pirts ir atjaunota un šonedēļ atgriezīsies Burtniekos, kur saimnieks jau ir sagatavojis visu nepieciešamo pirts uzstādīšanai, kā arī gatavojas Spāru svētkiem!

Šogad guļbūves atjaunošanu turpina jau jauna grupa 11 visdažādāko profesiju dalībnieki, kuru vidū ir arī dāmas!

Apmācību laikā tiek apgūtas sen aizmirstas namdara prasmes guļbūves būvniecībā, bet īpaša uzmanība tiek pievērsta tieši senas guļbūves atjaunošanai, sākot ar pamata vainaga maiņu, bojāto daļu nomaiņu, kā arī atgriežot guļbūvei tās vēsturisko jumta konstrukciju.

“Guļbūve ir Latvijas nacionālā būve, kas lieliski iederas Latvijas ainavā un būtu žēl, ja izzūdot namdara amatam, nebūtībā aizietu arī iespēja šīs ēkas glābt. Daudziem Latvijas iedzīvotājiem īpašumā ir dzimtas mājas no koka, kas gaida savu atjaunošanu un ar šo programmu mēs vēlamies cilvēkus iedrošināt pašiem iemācīties tās atjaunot pieredzējušu meistaru praktiskā vadībā to var apgūt ikviens,” uzsver Tālis Sala, Namdaru amata vecmeistars un bijušais Latvijas Amatniecības kameras Namdaru biedrības vadītājs.

Interese par programmu ir liela. Dalībnieku vecuma amplitūda ir dažāda no 27 līdz 64 gadiem, bet visus vieno viens mērķis saprast un spēt pašiem atjaunot savas dzimtas mājas

“Daudziem Latvijā ir guļbūves, un saimnieki īsti nezina, ko ar tām iesākt. Meistaru īsti vairs nav vai arī tie ir ļoti aizņemti – amatniecība diemžēl ir gandrīz izzudusi. Apmācību laikā atjaunošanas procesā mēs gribam parādīt, ka svarīgi būtu vairāk atstāt un saglabāt tieši šo vēsturisko materiālu un praktiski iemācām, kā to izdarīt,” saka Bulduru Tehnikuma kokapstrādes darbnīcas vadītājs Guntars Upenieks.

Programmas autori ir gandarīti, ka programmas ietvaros ne tikai ir iespēja nodrošināt unikālu zināšanu un prasmju pārnesi, bet arī atjaunot vēsturisku guļbūves konstrukciju. Šogad tiks uzsākta 1846. gada klēts atjaunošana, kas atvesta no Siguldas puses. Interesanti, ka klēts pieder mājām, kuras sētā tika uzņemti kadri filmai “īsa pamācība mīlēšanā”. Pašlaik klēts jau ir marķēta un atrodas Bulduru Koka darbnīcā, kur nākamnedēļ tiks uzsākta tās atjaunošana.

Bulduru Koka darbnīcas vadītāja Aija Livmane piedāvā iespēju pašvaldībām kopīgi atjaunot pašvaldību īpašumā esošas nelielas koka būves, atjaunošanas procesā iesaistot un apmācot sava novada iedzīvotājus vai darbiniekus.

“Jo vairāk mums Latvijā būs cilvēku, kas apgūs šīs praktiskās amatniecības prasmes, jo vairāk vēsturiskā nacionālā mantojuma spēsim saglabāt,” uzskata G. Upenieks.

Nākamajai praktiskajai apmācībai interesenti varēs pieteikties rudenī.

Publicitātes attēls

Publicitātes attēls

Publicitātes attēls

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI