DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
19. decembrī, 2024
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Labklājība

Latvijā jaunpienācējiem sniegtas vairāk nekā 10 tūkstoši konsultāciju, dominē migrācijas tēmas 

Iebraucot Latvijā, jaunpienācēji bieži sastopas ar izaicinājumiem saistībā ar dzīvi, darbu un izglītību. Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) Vienas pieturas aģentūra (Aģentūra) piedāvā plaša spektra konsultācijas, kas aptver migrācijas, nodarbinātības, mājokļa, veselības aprūpes, sociālā atbalsta un izglītības jautājumus. No pastāvēšanas sākuma SIF Aģentūrā palīdzību visā Latvijā ir saņēmuši vairāk nekā 5 700 jaunpienācēju, sniedzot vairāk nekā 10 000 konsultāciju. Paralēli tiešajām konsultācijām būtisku atbalstu jaunpienācējiem sniedz arī LiveLatvia.lv – ērti lietojama interneta vietne, kur pieejama daudzveidīga informācija par pakalpojumiem, atbalstu un latviešu valodas kursiem. 

Līdz 1. decembrim SIF Aģentūra sniegusi 10 625 konsultāciju 5702 klientiem. Lielākā daļa palīdzības bijusi saistīta ar migrācijas jautājumiem (42%), bet būtisku daļu veidojušas arī konsultācijas par izglītību (15%), sadzīves jautājumiem (16%), nodarbinātību (9%), kā arī sociālajiem pakalpojumiem (8%). Vidēji nedēļā tiek sniegtas 150 individuālas konsultācijas. Jaunpienācēji konsultāciju laikā uzdod jautājumus, kas saistīti ne tikai ar darba un dzīvesvietas atrašanu, bet arī ar latviešu valodas apguvi. Tāpat viņus izteikti interesē iespēja tuvāk iepazīt latviešus un latviešu kultūru. Tāpēc SIF Aģentūra sniedz informāciju par kultūrorientācijas un latviešu valodas kursiem, kuri tiek īstenoti sadarbībā ar dažādām nevalstiskajām organizācijām visā Latvijā. 

Atbalsts ietver ne tikai informatīvus, bet arī praktiskus pakalpojumus. Kopumā nodrošināti 1516 mutiskie un rakstiskie tulkojumi, no kuriem visvairāk veikts franču valodā (410), seko arābu (301) un farsi (286) valodas tulkojumi. Praktiskie pakalpojumi aptver mutisko tulkošanu (59%), rakstisko tulkošanu (18%), psihologa pakalpojumus (16%) un juridiskās konsultācijas (9%). Saņemtais atbalsts palīdz jaunpienācējiem veiksmīgāk iekļauties Latvijas sabiedrībā, nodrošinot gan aktuālu informāciju, gan praktisku atbalstu viņu vajadzībām. 

“Mūsu misija ir palīdzēt jaunpienācējiem kļūt par līdzvērtīgu Latvijas sabiedrības daļu. Lai to panāktu, ir svarīgi izveidot vienotu, sistemātisku pieeju un stiprināt sadarbību starp dažādiem sektoriem. Tāpēc 2025. gadā plānojam pilnveidot piedāvāto pakalpojumu klāstu un stiprināt sadarbību ar valsts un pašvaldību iestādēm, nevalstiskajām organizācijām, darba devējiem un augstskolām. Patlaban derīgas uzturēšanās atļaujas Latvijā ir gandrīz 130 000 trešo valstu pilsoņu, kas iedzīvotāju skaita ziņā ir vairāk kā divas reizes vairāk kā iedzīvotāji Liepājas pilsētā. Jaunpienācēji ir nozīmīga mūsu sabiedrības daļa. Ir būtiski sniegt atbalstu ikvienam Latvijas iedzīvotājam, lai veicinātu vienotu sabiedrību un sniegtu atbalstu visām sabiedrības grupām. Daudzi jautājumi, kas mums ir vienkārši un viegli noskaidrojami, iebraucējiem ir liels izaicinājums, lai iesniegtu iesniegumu valsts iestādei, noformētu dokumentus, izprastu nodokļu sistēmu, atrastu ģimenes ārstu u.tml. Mūsu darbs veicina ne tikai iekļaujošu sabiedrību, bet arī valsts ilgtspējīgu attīstību,” saka SIF Aģentūras vadītāja Inese Saldābola. 

Interneta vietne LiveLatvia.lv kalpo kā centrālais resurss jaunpienācējiem, piedāvājot piecas galvenās sadaļas – ieceļo, strādā, studē, dzīvo, apgūsti latviešu valodu. Tajā apkopota informācija par migrāciju, darba un studiju iespējām, valsts un pašvaldību pakalpojumiem, kā arī valodas apguves iespējām – bezmaksas un maksas kursiem, mācību materiāliem un citiem resursiem. Pieejama arī apkopota informācija par visiem bezmaksas pieejamajiem kursiem Ukrainas civiliedzīvotājiem – 2022. gadā tos apmeklēja 2 599 cilvēki, savukārt 2023. un 2024. gadā attiecīgi 4 378 un 5 737 personas. 

“Mūsu pieredze rāda, ka lielākā daļa ukraiņu, kuri šobrīd uzturas Latvijā, strādā mazkvalificētus darbus, piemēram, kā asistenti, uzkopēji vai apkalpojošās sfēras darbinieki. Taču, lai aizpildītu vairāk nekā 90 000 pieejamo vakanču, ko piedāvā Nodarbinātības valsts aģentūra, lielākajā daļā gadījumu ir nepieciešamas latviešu valodas zināšanas. Šī situācija skaidri iezīmē nepieciešamību sakārtot un pilnveidot latviešu valodas apguves sistēmu. SIF VPA ir nozīmīgs atbalsta punkts, kur jaunpienācēji var saņemt individuālu palīdzību dzīves uzsākšanai Latvijā, tostarp informāciju par pieejamajiem latviešu valodas kursiem. Tomēr galvenais izaicinājums šobrīd ir šo kursu ierobežotā pieejamība, un šis jautājums jārisina visaptveroši, lai veicinātu iekļaušanos visām jaunpienācēju grupām un darba tirgus attīstību,” norāda I. Saldābola. 

Mājaslapa LiveLatvia.lv regulāri tiek papildināta, un pašlaik tajā tiek izstrādāta informācija par Latvijas kultūru, tradīcijām un ikdienas dzīvi. Tā ir ērta un pieejama platforma, kas palīdz orientēties Latvijas sociālajā un administratīvajā vidē, īpaši tiem, kuri nedzīvo galvaspilsētā. 

Uzziņai: Saskaņā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem, pusotra gada laikā – no 31.12.2022. līdz 01.07.2024. gadam uzturēšanās atļauju skaits ir pieaudzis par 18,6 %, un patlaban derīgas atļaujas ir mazāk kā 130 tūkstošiem ārvalstu pilsoņu Latvijā,  no kuriem apjomīgs uzturēšanās atļauju skaits – 29 400 uzturēšanās atļauju –  izsniegtas Ukrainas civiliedzīvotājiem. Pēc SIF datiem šobrīd visvairāk ārvalstnieku ir no Ukrainas, bet vēl pārstāvētas arī citas valstis – , Indija, Maroka, Uzbekistāna, Azerbaidžāna, Gruzija, Šrilanka, Ķīna un Baltkrievija. Latvijā ir novērojams neizmantots ārvalstnieku, īpaši trešo valstu pilsoņu, darbaspēka potenciāls. Piemēram, šā gada sākumā Ekonomikas ministrijas apkopotie dati liecina, ka aptuveni 24 tūkstoši ukraiņu, kuri pašlaik uzturas Latvijā, ir darbspējīgā vecumā, taču Valsts ieņēmumu dienesta uzskaite rāda, ka tikai 8,7 tūkstoši Ukrainas valstspiederīgo bija reģistrēti kā darba ņēmēji. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI