Grozījums
Saskaņā ar pašreizējo Lauksaimniecības de minimis regulu dalībvalstis var piešķirt atbalstu lauksaimniecības nozarei līdz 20 000 EUR apmērā vienam saņēmējam (25 000 EUR, ja dalībvalstij ir centrālais reģistrs de minimis atbalsta reģistrēšanai) trīs fiskālo gadu laikposmā, iepriekš par to nepaziņojot Komisijas apstiprināšanai. Papildus šiem maksimālajiem apjomiem vienam saņēmējam katrai ES dalībvalstij ir valsts maksimālais apjoms šādam atbalstam (tā sauktais “valsts maksimālais apjoms”), lai izvairītos no iespējamiem konkurences izkropļojumiem.
Šodien pieņemtais grozījums ietver šādas izmaiņas.
- Maksimālā de minimis apjoma palielinājums vienam uzņēmumam trīs gadu laikposmā no 25 000 EUR līdz 50 000 EUR, lai atspoguļotu vairākus faktorus, tostarp gūto pieredzi, kā arī tirgus attīstību un nozarei raksturīgo ārkārtas inflāciju pēdējos gados, kā arī gaidāmo inflāciju nākotnē līdz regulas darbības termiņa beigām.
- Korekcijas “valstu maksimālajos apjomos”, ko aprēķina, pamatojoties uz dalībvalsts lauksaimniecības produkcijas vērtību. Valstu maksimālie apjomi ir atjaunināti no 1,5 % līdz 2 % no valsts lauksaimniecības produkcijas, un pārskata periods ir pagarināts no 2012.–2017. gada līdz 2012.–2023. gadam. Tas ļauj ņemt vērā lauksaimnieciskās ražošanas vērtības pieaugumu, jo īpaši pēdējos gados, tādējādi palielinot valsts maksimālo apjomu visām dalībvalstīm.
- “Nozares maksimālā apjoma” svītrošana, kas liedza dalībvalstīm piešķirt de minimis atbalstu, kas pārsniedz 50 % no valsts maksimālā apjoma, tai pašai produktu nozarei.
- Obligāta centrālā de minimis atbalsta reģistra ieviešana valsts vai Eiropas līmenī. Tas palielinās pārredzamību un samazinās administratīvo slogu lauksaimniekiem, galvenokārt mikrouzņēmumiem, kuri pašlaik izmanto pašdeklarācijas sistēmu. Turklāt viņiem vairs nebūs jāveic atbilstības paškontrole (pašlaik šādi centrālie reģistri dalībvalstīm ir brīvprātīgi).
- Pārskatītās Lauksaimniecības de minimis regulas darbības termiņa pagarināšana līdz 2032. gada 31. decembrim.
Ar šodien apstiprināto grozījumu dalībvalstis var lielākā mērā atbalstīt lauksaimniekus vienkāršā, ātrā, tiešā un efektīvā veidā, jo par šādu de minimis atbalstu nav jāpaziņo un Komisijai tas nav jāapstiprina.
Vairāk informācijas: Komisija groza noteikumus par nelielām valsts atbalsta summām lauksaimniecības nozarei - Eiropas Komisija