DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
06. decembrī, 2024
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības
1
1

Uzsākts pētījums par vienradžu veidošanās faktoriem Zemgales reģionā 

Publicitātes attēls

Ar reģionāla pētījuma izstrādi projektā "UnicornQuest" norit ceturtais periods. Paredzēts, ka pētījums palīdzēs veicināt un uzlabot reģiona iespējas radīt labvēlīgu vidi potenciāliem jaunuzņēmumiem vienradžiem. 

Projektā "UnicornQuest" uzsākts darbs pie reģionāla pētījuma. Tā mērķis – identificēt un analizēt faktorus, kas veicina jaunuzņēmumu ekosistēmas attīstību un nākotnē veicinātu vienradžu* rašanos Zemgales reģionā, Latvijā. Lai arī pētījuma izstrādei jānoslēdzas nākamā gada sākumā, jau šobrīd ir nonākts pie pirmajiem secinājumiem. Piemēram, patlaban ne valsts likumdošanā, ne arī uzņēmējdarbības vidē nepastāv vienota terminoloģija. Kamēr citās projekta dalībvalstīs bieži tiek lietoti tādi termini kā unicorn jeb vienradzis* vai soonicorn (tiešais tulkojums – jaunuzņēmums ar iespēju tuvākajā laikā sasniegt vienradža statusu), vai startup (uzsācējuzņēmums, jaunuzņēmums), Latvijā šiem terminiem tam ne vienota tulkojuma, ne arī līdz galam skaidra izpratne par šo terminu lietojumu. Šāds pētījums tiks īstenots visās projekta partnervalstīs, kas ļaus iegūt labāku kopainu par faktoriem, kas palīdz sasniegt jaunuzņēmumu attīstību un censties šo nosacījumus ieviest dažādos attīstības dokumentos, ar mērķi uzlabot arī mūsu uzņēmējdarbības vidi. Pētījums ietvers reģionālās ekosistēmas analīzi, jaunuzņēmumu skaita un sektoru pārskatu, politikas instrumentu situācijas izpēti un ieteikumu izstrādi, pamatojoties uz labākajiem piemēriem no Eiropas Savienības (ES). 

Izmantojot statistikas datus (no 2020. līdz 2022. gadam), apzināti tādi jaunuzņēmumi, kas Zemgales reģionā potenciāli varētu sasniegt vienradža statusu. Lai arī pētījums ir sākuma stadijā, jau šobrīd ir redzamas dažas iezīmes un nozares, kur saskatāms lielāks vienradžu potenciāls, norāda Zemgales plānošanas reģiona projektu vadītāja Ieva Zeiferte. Pētījumā iesaistot gan pētniekus, gan LIAA pārstāvjus, ir izdevies identificēt nedaudz vairāk par 10 jaunuzņēmumiem ar meklēto potenciālo. Novērotas arī dažādas situācijas, kad jaunie uzņēmēji savas darbības pirmsākumus veic, piemēram, Rīgā, tomēr vēlāk izvēlas “migrēt” uz reģionu. Šādu migrāciju iemeslus arī skaidros pētījumā. Būtībā, rezultātā tiks iegūts publisks materiāls, kas darbosies kā palīgs vienradžu “ganību” uzlabošanai un tas būs vēl viens solis reģiona uzņēmējdarbības vides attīstībai un pilnveidei. 

Nākamā gada sākumā (8. janvārī) notiks reģionālais iesaistīto pušu forums, kurā prezentēs pirmos pētījuma rezultātus un notiks diskusijas un analīze darba grupās par pētnieku uzstādītajiem jautājumiem. 

Tāpat projektā turpinās aktīvs labo prakšu apzināšanas process. Starpreģionu pieredzes apmaiņas braucienos jau līdz šim definētas metodoloģijas un ieinteresēto pušu iesaistes stratēģijas. Arī oktobra sākumā ZPR projekta komanda piedalījās izglītojošā vizītē Dženovā un Ligūrijas reģionā Itālijā, lai iepazītos ar uzņēmējdarbības atbalsta sistēmu un jaunuzņēmumu ekosistēmu. Vizītes mērķis bija dalīties pieredzē un apspriest nākotnes izaicinājumus un attīstības iespējas. 

Vizītes laikā uzklausīta Ligūrijas reģiona Ekonomiskās attīstības padomnieka uzrunu un iepazīta reģiona Viedās specializācijas stratēģija. Projekta partneriem bija iespēja apmeklēt Dženovas Tirdzniecības un rūpniecības kameru un tikties ar Dženovas universitātes tehnoloģiju pārneses jaunuzņēmumiem. Apmeklēts arī Dženovas zilais kvartāls (Genova Blue District) jeb koprade, kas orientēta uz topošajiem uzņēmējiem – jauniešiem. Šeit noritēja darbnīca projekta partneriem, kur darba grupās dalībnieki definēja aktuālos problēmjautājumus, kas kopīgi visiem – ekonomiku orientācija uz militārās ražošanas attīstību, atšķirības starp Austrumeiropu un Rietumeiropu attieksmē pret uzņēmējdarbību kā profesiju, jaunuzņēmumu ambīciju trūkums, lai iekļūtu vienradža attīstības statusā u.c. “Šī vizīte sniedza vērtīgu pieredzi un iedvesmu dalībniekiem, veicinot sadarbību un labāko praksi uzņēmējdarbības attīstībā,” min ZPR projekta vadītāja I.Zeiferte. 

Šobrīd, paralēli darbam pie reģionālā pētījumā, projekta komanda plāno nākamo projektu partneru pieredzes apmaiņas vizīti. Tā 2025. gada maijā norisinies Latvijā, Zemgales reģionā. 

Projekts “UnicornQuest” tiek īstenots Interreg Europe 2021-2027 programmas ietvaros. Projekta kopējais budžets 2 303 970,00 EUR (t.sk. 1 801 086,00 EUR), Zemgales plānošanas reģiona budžets - 151 280,00 EUR. Vairāk par projektu iespējams uzzināt: https://www.zemgale.lv/lv/projekts/jaunuznemumu-vienradzu-atbalsta-politikas-riku-izstrade-koplietosana-un-izplatisana  

Projekta mājas lapa: https://www.interregeurope.eu/unicornquest   

Programmas mājas lapa: https://www.interregeurope.eu/  

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šīs publikācijas saturu pilnībā atbild Zemgales Plānošanas reģions, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju. 

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI