DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

Latvijas mikročipu iniciatīvai pievienojas starptautiski uzņēmumi  

Publicitātes foto

Stiprinot Latvijas spējas kļūt par nozīmīgu spēlētāju elektronikas ražošanai vitāli nepieciešamo mikroshēmu globālajās piegādes ķēdēs, nacionālajai mikročipu iniciatīvai pievienojas jauni partneri, tostarp vairāki lieli ārvalstu uzņēmumi vai to kompānijas Latvijā. 

Saprašanās memorandam pievienojas uzņēmums «Siemens Industry Software Oy», «ROBERT BOSCH», kas koordinē «Bosch» koncerna darbību Baltijas reģionā, bezpilota lidaparātu ražotājs «Edge Autonomy Riga», elektronikas montāžas nozares uzņēmums «Wiseberg Technology» un Ventspils brīvostas pārvalde. 

Jaunie partneri svinīgi parakstīja līgumu mikročipu iniciatīvas partneru tikšanās laikā 3. decembrī Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU).  

Partneri apņemas veicināt pusvadītāju ekosistēmas attīstību, stiprinot starpnozaru sadarbību un Latvijas lomu globālajās piegādes ķēdēs, pilnveidot izglītību un pētniecību pusvadītāju tehnoloģijās, lai veidotu kvalificētu darbaspēku, kā arī vairot mikročipu dizaina un testēšanas spējas, lai paplašinātu Latvijas potenciālu šajā nozarē. Dizaina un testēšanas posms mikroshēmu vērtības ķēdē šobrīd veido nozares apgrozījuma lielāko daļu, un Latvijai šajā jomā ir unikālas priekšrocības attiecībā pret tuvākajiem kaimiņiem – kompetenti speciālisti un tehnoloģijas. Memoranda partneri arī vairo politikas veidotāju un sabiedrības izpratni par šo tautsaimniecības attīstībai svarīgo jomu.  

«Mūsu zinātnieku un uzņēmumu līdzšinējais veikums apliecina kompetenci globālā līmenī attīstīt konkurētspējīgas mikroelektronikas tehnoloģijas. To novērtējusi arī Eiropas Komisija, apstiprinot Latvijas pieteikumu mikročipu kompetences centra izveidei, ko iesniedza RTU sadarbībā ar Latvijas Universitāti (LU), un arvien pieaugošais nozīmīgu Latvijas un ārvalstu uzņēmumu loks, kuri vēlas sadarboties spēcīgas pusvadītāju ekosistēmas attīstībā,» uzsver RTU inovāciju prorektore Liene Briede. Cieša sadarbība uzņēmēju, akadēmisko partneru un valsts iestāžu jomā ir būtiska, nostiprinot Latvijas pozīcijas globālajā mikročipu nozarē, kas savukārt sekmē Latvijas ekonomisko drošību.  

Jaunie memoranda partneri pievienojas RTU, Ekonomikas ministrijai, Izglītības un zinātnes ministrijai, Latvijas Darba devēju konfederācijai, LU, LU Cietvielu fizikas institūtam un LU Matemātikas un informātikas institūtam, Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvaldei, uzņēmumiem «Latvijas Mobilais Telefons», «Mikrotīkls», «Tet», un VAS «Elektroniskie sakari». Saprašanās memorands mikročipu jomas attīstībai tika parakstīts 2022. gada izskaņā. Kopš tā laika partneri regulāri tiekas gan savā starpā, gan ar politiķiem un ārvalstu partneriem, vērtē Latvijas potenciālu iekļauties globālajā pusvadītāju vērtību ķēdē, tā ietekmi uz valsts ekonomiku, izstrādā priekšlikumus pētniecības, izglītības, inovāciju un uzņēmējdarbības vides attīstībai. Šajā tikšanās reizē memoranda partneri apsprieda gan kompetences centra izveidi Latvijā, gan citas mikročipu iniciatīvas aktualitātes un sadarbības projektus.  

ES Mikročipu akts paredz nepieciešamību dalībvalstīs izveidot pusvadītāju kompetenču centrus, sekmējot ES suverenitāti un pašapgādi pusvadītāju tirgū. RTU stratēģiskais mērķis ir iet soli tālāk un izveidot arī mikroshēmu dizaina un testēšanas laboratoriju.  

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI