DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
03. decembrī, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

Latvija pievienosies ANO līgumam par kosmosa miermīlīgu izmantošanu 

Apstiprināts Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) rosinātais likumprojekts par starptautiskā līguma apstiprināšanu, kas nosaka valstu darbības principus kosmosa, tostarp Mēness un citu debess ķermeņu, izpētē un izmantošanā. Pievienošanās līgumam veicinās kosmosa nozares attīstību un starptautisko sadarbību, tā lemts Ministru kabineta (MK) 2. decembra sēdē. 

Likumprojekta mērķis ir pievienoties līgumam par valstu darbības principiem kosmosa, tostarp Mēness un citu debess ķermeņu, izpētē un izmantošanā (Treaty on Principles Governing the Activities of States in the Exploration and Use of Outer Space, including the Moon and Other Celestial Bodies), kas tika parakstīts Londonā, Maskavā un Vašingtonā 1967. gada 27. janvārī un stājies spēkā 1967. gada 10. oktobrī. Līdz 2023. gadam līgumu ir ratificējušas 113 valstis, un Latvija ir vienīgā Eiropas Savienības dalībvalsts un viena no dažām NATO dalībvalstīm, kas vēl joprojām nav pievienojusies šim līgumam.  

IZM valsts sekretāra vietnieks augstākās izglītības, zinātnes, kosmosa un inovāciju jautājumos Jānis Paiders apstiprina: “Pievienošanās šim starptautiskajam līgumam ir būtisks solis Latvijas kosmosa politikas attīstīšanā. Tas apliecina mūsu apņemšanos sadarboties starptautiskā līmenī un veicina strauji augošās kosmosa nozares attīstību Latvijā.” 

Latvijas Republikas valdībā šī gada aprīlī apstiprinājis Latvijas pievienošanos šim līgumam, un prasība dalībai Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) komitejā iesniegta septembrī. Līguma ratifikācija pirms Latvijas dalības ANO Kosmosa miermīlīgas izmantošanas komitejā (COPUOS) apliecinās Latvijas izpratni par tās atbildību kosmosa jomā un nopietno attieksmi par iestāšanos COPUOS. 

Šis ir pirmais ANO līgums kosmosa nozarē, kuram Latvija plāno pievienoties. Pievienošanās šim līgumam demonstrēs Latvijas apņemšanos sadarboties un uzņemties atbildību kosmosa izmantošanai miermīlīgiem mērķiem, ņemot vērā strauji augošo kosmosa nozari.  

Aivis Kļavinskis Latvijas delegācijas ziņojumā ANO Ģenerālās asamblejas 79. sesijā, kurā tika pārspriests arī starptautiskā sadarbība kosmosa miermīlīgā izmantošanā, uzsvēra: “Latvija pilnībā atbalsta turpmākos ANO centienus, tostarp COPUOS darbu. Mēs uzskatām, ka drošībai, pārredzamībai, atbildībai un starptautiskajai sadarbībai ir jābūt kosmosa pārvaldības vadošajiem principiem.” 

Pievienošanās līgumam ir diplomātisks solis, kas apliecinās Latvijas atbalstu noteikumos balstītai starptautiskajai kārtībai, kā arī veicinās kosmosa nozares attīstību un starptautisko sadarbību ANO un COPUOS formātā. Līguma galvenie punkti paredz, ka:  

  • aizliegta kodolieroču izvietošana kosmosā;  
  • Mēness un citu debess ķermeņu izmantošana ir tikai miermīlīgiem nolūkiem; 
  • kosmoss ir brīvi pētāms un izmantojams visām tautām;  
  • valstu suverenitātes izplatīšana uz kosmosu vai kādu debess ķermeni nav pieļaujama; 
  • pastāv starptautiska atbildība par valsts darbībām kosmosā, tostarp uz Mēness un citiem debess ķermeņiem.  

Līguma ratifikācija ne tikai nostiprinās Latvijas iesaisti starptautiskajā kosmosa pārvaldībā, bet arī veicinās Latvijas valsts atbildīgu un ilgtspējīgu līdzdalību kosmosa pētniecībā un izmantošanā. Vairāk par Latvijas aktivitātēm kosmosa nozarē iespējams uzzināt “Latvia Space” tīmekļvietnē.  

Ar likumprojektu “Par līgumu par valstu darbības principiem kosmosa, tostarp Mēness un citu debess ķermeņu, izpētē un izmantošanā” var iepazīties MK mājaslapā.  

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI