DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ārlietas

OECD eksperti ierodas izvērtēt Latvijas attīstības sadarbības sistēmu

No 2024. gada 19. līdz 21. novembrim Latvijas Republikas Ārlietu ministrijā norisinājās Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) Attīstības sadarbības direktorāta (DCD) ekspertu vizīte ar mērķi izvērtēt Latvijas attīstības sadarbības sistēmas atbilstību OECD Attīstības palīdzības komitejas (DAC) iestāšanās kritērijiem. Latvijas iestāšanās process OECD DAC uzsākts 2024. gada aprīlī, un to noslēgt plānots 2025. gada pirmajā ceturksnī.

Vizītes laikā OECD DCD eksperti tikās ar attīstības sadarbības politikas sistēmā iesaistītajām ministrijām un citām valsts iestādēm, Saeimu, kā arī pilsoniskās sabiedrības organizācijām. Diskusijās tika aktualizēti jautājumi par Latvijas attīstības sadarbības tematiskajām un ģeogrāfiskajām prioritātēm un attīstības sadarbības politikas lomu valsts ārpolitikā, kā arī saistību ar citām nozarēm, tostarp klimata, ekonomikas, izglītības, tāpat arī starpnozaru prioritātēm kā digitalizācija un dzimumu līdztiesība.

OECD DCD uzsvēra, ka dažādo Latvijas iestāžu un organizāciju iesaiste ļāvusi padziļināti iepazīties ar Latvijas pieeju attīstības sadarbībai un ieraudzīt, kādu pienesumu varam sniegt DAC, kā arī – kādos jautājumos nepieciešams OECD atbalsts, lai sistēmu pilnveidotu.

2025. gada pirmajos mēnešos OECD eksperti publicēs izvērtējuma ziņojumu par Latvijas attīstības sadarbības sistēmu un Ārlietu ministrija sniegs prezentāciju OECD DAC dalībvalstīm par Latvijas ieguldījumu attīstības sadarbībā un motivāciju pievienoties komitejai. Tam sekos DAC dalībvalstu balsojums par Latvijas uzņemšanu DAC.

Dalība DAC ir būtisks solis Latvijas ārpolitisko prioritāšu, tai skaitā atbalsta Ukrainai un citām ES Austrumu partnerības valstīm, kā arī Centrālāzijas valstīm, aktualizēšanai starptautiskā līmenī, sadarbojoties ar DAC dalībvalstīm. Praktiski tas nozīmē jaunu platformu sadarbības veidošanai attīstības sadarbības jomā ar pārējām 32 DAC dalībvalstīm un iespējas pilnveidot Latvijas attīstības sadarbības sistēmu, piesaistot OECD ekspertīzi un veicot pieredzes apmaiņu ar citām DAC dalībvalstīm.

Informācijai

Attīstības sadarbība ir palīdzības un ekspertīzes sniegšana partnervalstīm ar mērķi veicināt šo valstu un to sabiedrības ilgtspējīgu sociālo un ekonomisko attīstību. Latvijas attīstības sadarbības politika balstās uz Attīstības sadarbības politikas pamatnostādnēm 2021.–2027. gadam (https://likumi.lv/ta/id/322455-par-attistibas-sadarbibas-politikas-pamatnostadnem-20212027-gadam), kas ietver gan divpusējās, gan daudzpusējās sadarbības mērķus. Sadarbības ģeogrāfiskās prioritātes ir ES Austrumu partnerības valstis (īpaši Ukraina, Gruzija, Moldova, kā arī atbalsts Baltkrievijas pilsoniskajai sabiedrībai), Centrālāzijas valstis (īpaši Kirgizstāna, Tadžikistāna un Uzbekistāna), kā arī Āfrikas un vismazāk attīstītās valstis.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI