DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
14. jūnijā, 2024
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība

NMPD bažīgi: pieaug izsaukumu skaits pie bērniem un jauniešiem 

FOTO: Freepik

Līdz ar vasaras brīvlaika sākumu būtiski pieaudzis ir Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) izsaukumu skaits pie bērniem un jauniešiem.  Visbiežāk gūti lūzumi un galvas traumas, lēkājot uz batuta, pārgalvīgi braucot ar skrejriteni vai neievērojot ceļu satiksmes noteikumus. Tāpat teju katru dienu NMPD mediķi sniedz palīdzību bērniem, kuri ir slīkuši. Diemžēl kādu piecus gadus vecu mazuli, kurš tika atrasts piemājas dīķī, glābt vairs nebija iespējams. 

Pēdējo trīs nedēļu laikā NMPD mediķi bijuši vairāk nekā 15 izsaukumos, kur slīkuši 10-14 gadus veci bērni, kuri gājuši peldēties bez pieaugušo uzraudzības. Tikai pateicoties nejaušiem garāmgājējiem vai citiem peldētājiem, kuri nelaimi savlaicīgi pamanīja, šo bērnu dzīvības par laimi neizdzisa. Tāpat kopš maija vidus NMPD mediķi slīkšanas dēļ ir devušies trīs izsaukumos arī pie pašiem mazākajiem. Divi no šiem gadījumiem diemžēl ir ar smagām un traģiskām sekām.  

Kāds trīs gadus vecs bērns slimnīcā nogādāts ļoti smagā stāvoklī –  vecāki bērnu atrada netālu esošajā ezerā. Mazuli veiksmīgi izvilka laukā no ūdens, taču viņš neelpoja, tādēļ līdz NMPD atbraukšanai ģimenes locekļi, uzklausot NMPD dispečera norādes pa telefonu, viņam sniedza pirmo palīdzību, veicot atdzīvināšanas pasākumus un mazuli izdevās kopīgiem spēkiem glābt. Savukārt citā gadījumā par spīti ilgstošiem reanimācijas pasākumiem, ko sākumā veica  tuvinieki, bet pēc tam NMPD mediķi, kāda piecus gadus veca bērna dzīvību vairs nebija iespējams glābt. Bērns tika atrasts piemājas dīķī.  NMPD mediķi aicina – vecāki, nelaidiet bērnus vienus peldēties, uzmaniet mazos pie ūdens, jo pat mirklis bez uzraudzības var būt liktenīgs,  savukārt ar jauniešiem runājiet, ka alkohols nav savienojams ar peldēšanos. 

Vasarā, kad kurinām ugunskuru vai grilu, uzmanām arī pašus mazākos. Šajās dienās slimnīcā ar plašiem ķermeņa apdegumiem NMPD mediķi nogādājuši jau vairākus bērnus līdz trīs gadu vecumam, kuri uzkrituši virsū karstam grilam vai piegrūduši tam rokas. Tāpat fiksēti divi gadījumi, kad mazuļi izkrituši pa logu.  

  Savukārt vairāki pirmo klašu skolēni vidēji smagā stāvoklī nogādāti slimnīcā pēc tam, kad skrējuši pāri ielai, aizmirstot par ceļu satiksmes noteikumiem. Daudz ir arī dažādu lūzumu, galvas traumu, kas galvenokārt gūtas lēkājot uz batuta vai pārgalvīgi braucot ar skrejriteni uz ielas un skeitparkos. Piemēram, kāds 8 gadus vecs zēns slimnīcā nogādāts ar aizdomām par atslēgas kaula lūzumu. Viņš ar skrejriteni lielā ātrumā pārgalvīgi bija mēģinājis nobraukt no bērnu slidkalniņa rotaļlaukumā. Kādā citā gadījumā bērns guvis smagu traumu pēc sitiena ar šūpolēm  pa galvu.  

Lai gan vasaras brīvlaikā NMPD izsaukumu skaits pie bērniem un pusaudžiem parasti pieaug, tomēr salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, šogad tas audzis vēl vairāk. NMPD dati rāda, ka šobrīd ik dienu mediķi dodas vidēji 80-90 izsaukumos pie bērniem, savukārt iepriekšējos gados šajā pašā laika periodā tie bijuši ap 60-70 izsaukumi.  Tāpat NMPD mediķu novērojumi liecina, ka arī gūtās traumas ir sarežģītākas un smagākas, kas izskaidrojums ar neuzmanību un pārgalvību.  

Lai izvairītos no nelaimes gadījumiem, kuri nereti beidzas ar traģiskām sekām, bērniem un pusaudžiem ir jābūt apdomīgiem, bet vecākiem divkārt atbildīgiem. Aicinām pieaugušos atkārtoti pārrunāt ar bērniem un jauniešiem to, kā izvairīties no nelaimes gadījumiem un smagām traumām. Labs palīgs tam ir Slimību profilakses un kontroles centra izveidotais digitāli šķirstāmais žurnāls “Bērnam droša vasara”, kas pieejams SPKC mājaslapā: https://www.spkc.gov.lv/lv/jaunums/tuvojoties-macibu-gada-noslegumam-spkc-aicina-iepazities-ar-drosibas-jautajumiem-vasara-un-parrunat-tos-kopa-ar-berniem 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI