DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
24. maijā, 2024
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Finanses

Sagatavots nekustamā īpašuma objektu aplikšanas ar nodokļiem izvērtējums un iespējamie rīcības scenāriji

Finanšu ministrija ir izstrādājusi nekustamā īpašuma objektu aplikšanas ar nodokļiem izvērtējumu un iespējamos rīcības scenārijus. Nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) mērķis ir nodrošināt ieņēmumus pašvaldībai, lai tā varētu sniegt tās administratīvajā teritorijā dzīvojošajiem iedzīvotajiem kvalitatīvus un piemērotus pakalpojumus infrastruktūras, drošības, sociālās vides, izglītības un kultūras jomā, kā arī nodrošināt efektīvu un ilgtspējīgu nekustamā īpašuma izmantošanu. NĪN ir uz objektīvu nodokļa bāzi – kadastrālo vērtību – balstīts nodoklis, kas nodrošina stabilus, samērīgus un ilgtermiņā paredzamus ieņēmumus pašvaldībai.

Materiāls ir izstrādāts kā pamats nodokļu politikas uzstādījumiem, kas tiks ietverti valsts nodokļu politikas pamatnostādnēs 2024. – 2027. gadam, un tā izstrādē ir ņemti vērā Nodokļu politikas pilnveidošanas koordinēšanas grupas sanāksmēs izteiktie viedokļi un priekšlikumi. Izvērtējums sniedz plašu, datu analīzē balstītu ieskatu attiecībā uz NĪN ieņēmumiem, to sadalījumu pa pašvaldībām, nekustamā īpašuma kadastrālajām vērtībām, NĪN administrēšanas izmaksām, NĪN atvieglojumiem, modelētajiem NĪN ieņēmumiem pēc maksātāja veida (fiziska vai juridiska persona), izmantojot Valsts zemes dienesta sniegtos datus par īpašumu kadastrālajām vērtībām un atbilstošo īpašumtiesību vai valdījuma tiesību sadalījumu starp fiziskām un juridiskām personām pa īpašumu veidiem valstspilsētu un pašvaldību griezumā), kā arī ar nekustamo īpašumu un kadastrālo vērtību saistītajiem citiem maksājumiem, nekustamā īpašuma tirgus attīstību. Tāpat izvērtējumā apskatīti dažādi apsvērumi saistībā ar NĪN politiku.

Nodokļu politikas pilnveidošanas koordinēšanas grupas ietvaros tika lemts, ka būtu nepieciešams NĪN ieņēmumus saglabāt 0,6% no iekšzemes kopprodukta (IKP) līmenī, lai nodrošinātu pašvaldībām pieejamā finansējuma stabilitāti. Šāds NĪN ieņēmumu līmenis atbilst arī Eiropas Savienības vidējam rādītājam.

Nodokļu politikas pilnveidošanas koordinēšanas grupas ietvaros diskutēts un atbalstīts viedoklis, ka pāreja uz jaunajām kadastrālajām vērtībām jāveic no 2026. gada, vienlaicīgi pārskatot nekustamā īpašuma nodokļu likmes un nosakot turpmāku pieauguma ikgadēju ierobežojumu ar mērķi nodrošināt ilgtermiņā funkcionējošu NĪN sistēmu, orientējoties uz NĪN ieņēmumu apmēra stabilizēšanu 0,6% apmērā no IKP.

Ar izvērtējumu var iepazīties Finanšu ministrijas tīmekļvietnes sadaļā “Valsts nodokļu politikas pamatnostādņu izstrādes materiāli”.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI