DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
14. maijā, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība

Veselības ministrs ar Igaunijas NVD vadītāju pārrunās Igaunijas pieredzi vērtībā balstītas veselības aprūpes ieviešanā 

Onkoloģiskās aprūpes plāna 2025.-2027.gadam izstrādes ietvaros ceturtdien, 16.maijā, Rīgā veselības ministrs Hosams Abu Meri tiksies ar Igaunijas ekspertiem un valsts institūciju pārstāvjiem, lai iepazītos ar pieredzi skrīninga politikas uzlabojumu jautājumos, kā arī Igaunijas pieredzē, ieviešot veselības politikas inovācijas ierobežotu resursu apstākļos. Tikšanās laikā paredzēts diskutēt arī par vērtībā balstītas veselības aprūpes ieviešanas pieredzi Igaunijā.  

Ar Igaunijas pieredzi dalīsies Igaunijas Veselības apdrošināšanas fonda valdes priekšsēdētājs Reins Lāne (Rain Laane), Tartu universitātes profesors un Tartu universitātes slimnīcas Plaušu klīnikas vadītājs Tanels Laisārs (Tanel Laisaar) un Tartu universitātes Ģimenes medicīnas un sabiedrības veselības institūta vadītāja Dr.Kaja-Trīna Laisāre (Kaja-Triin Laisaar).  

Vizītes ietvaros notiks arī tikšanās ar onkoloģisko pakalpojumu aprūpes plāna izstrādes komandas koordinatoriem un Latvijas Nacionālā veselības dienesta vadītāju Āri Kasparānu.  

Igaunijas politikas plānošanā inovatīvas pieejas (pilotprojekti, jaunas finanšu pārvaldības formas un datos balstītas politikas) ieņem nopietnu vietu valsts veselības aprūpes sistēmas attīstībā. Par Igaunijas pieredzi, ieviešot veselības apdrošināšanas fondu, riskiem un ieguvumiem informāciju sniegs Reins Lāne. Savukārt profesors Laisārs un dr.Laisāre prezentēs Igaunijas pieredzi, daloties ar pirmā gada rezultātiem plaušu vēža skrīninga pilotprojektā, kas sasniedzis 79% no mērķa auditorijas aptveres, kas ir līdz šim nebijis sasniegums skrīningu plānošanā un īstenošanā. Skrīninga aptveres sasniegšana ir primārā problēma visās skrīninga grupās un profesora Laisāra rekomendācijas ir būtiskas, plānojot Latvijas nacionālo skrīninga programmu attīstību.   

Veselības ministrija (VM) un veselības ministrs Hosams Abu Meri, uzsākot darbu pie jauna veselības aprūpes pakalpojumu uzlabošanas plāna onkoloģijas jomā 2025.-2027.gadam, noteicis onkoloģisko aprūpi kā nacionālo prioritāti. Jauno politiskas plānošanas iniciatīvu VM plāno īstenot trīs līmeņu aktivitātēs, kas apvieno politisko, ierēdniecisko un sabiedrisko darbību, kuru rezultāti ietverami onkoloģiskās aprūpes plānā 2025.-2027.gadam. Jauno plānu paredzēts apstiprināt valdībā līdz šā gada beigām.  

Tāpat tikšanās laikā plānots diskutēt arī finansējuma pārvaldības jautājumus veselības nozarē. Jau ziņots, ka Latvijā šobrīd norisinās diskusijas ar ieinteresētajām pusēm par veselības finansēšanas modeli un jauna likuma izstrādi, kā arī par NVD reorganizāciju/pārveidošanu, pārveidojot to par Nacionālo veselības apdrošināšanas fondu. Tas dotu iespēju mērķtiecīgāk un efektīvāk plānot finansējuma sadali, atsakoties no šobrīd esošās veselības nozares finansējuma plānošanas, kas balstās uz 9 mēnešu pakalpojumu izpildes rādītājiem. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI