DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
22. aprīlī, 2024
Lasīšanai: 8 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība

SPKC aicina ievērot drošības pasākumus talkas un pavasara sakopšanas darbu laikā

Publicitātes attēls

Šogad, piedaloties vides sakopšanas darbos, Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti aicina ievērot pamata drošības pasākumus vides sakopšanas darbu laikā.

SPKC speciālisti aicina izvērtēt savu veselības stāvokli un nepiedalīties sakopšanas darbos, ja ir parādījušās elpceļu slimības pazīmes (paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, iesnas u.tml.).

Uzsākot darbus, novērtējiet vidi, kur sakopšanas darbi paredzēti. Uzmanīgi rīkojieties ar talkas inventāru un nezināmas izcelsmes atkritumiem (šļirces, stikla lauskas u.c.). Lietojiet aizsargbrilles, strādājot ar tehniku, un izturīgus cimdus, vācot lapas, zarus un atkritumus.

Atturieties no alkohola lietošanas, kas nereti ir iemesls traumu gūšanai.

Talkas laikā uzmaniet bērnus, kas nereti gūst savainojumus, darbojoties ar asiem priekšmetiem (zāģiem un cirvjiem). Tāpat ļaujiet bērniem kopt tikai drošas vietas – kur nav bīstamu atkritumu. Neatstājiet bērnus bez uzraudzības, it īpaši, ja kurināt ugunskuru vai ja tuvumā ir atklātas ūdenstilpes, akas, grāvji u.tml.

Asi priekšmeti, šļirces

Jāatceras, ka starp zariem, lapām un atkritumiem, kas mētājas uz zemes, var būt arī stikli, atlūzas vai šļirces. Līdz ar to jābūt īpaši uzmanīgiem, atkritumus savācot un liekot maisos ar rokām.

Lai izvairītos no saduršanās, visdrošāk lietot atkritumu savākšanai piemērotus darbarīkus – grābekļus, dārza dakšas, speciālus piederumus atkritumu uzslaucīšanai, lai savāktās lapas un citi priekšmeti nebūtu jāņem ar rokām. Atkritumu savākšanai jālieto biezi, pēc iespējas grūtāk caurdurami atkritumu maisi, bet rokās noteikti jābūt cimdiem no iespējami bieza materiāla. Jāizvairās spiest ar rokām vai piespiest sev klāt atkritumu maisus, jo tajos var būt asi priekšmeti.

Visdrošāk atrastās šļirces un adatas savākt necaurduramos konteineros, piemēram, plastmasas pudelēs, kuras iespējams aizskrūvēt. Šļirces un adatas, kas ievietotas necaurduramā konteinerā,  var izmest sadzīves atkritumu konteineros, vai arī meklēt iespēju tās nodot vietās, kur utilizē medicīnas atkritumus. Šļirces iespējams nodot arī HIV profilakses punktos. Kontaktinformācija pieejama SPKC mājaslapas www.spkc.gov.lv, sadaļā „HIV profilakses punkti”.

Ja gadījies sadurties ar šļirci, pēc iespējas ātrāk sazinieties ar Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra "Latvijas Infektoloģijas centrs" pa NMPUK Uzņemšanas nodaļas tālruni 67014552 (katru dienu no plkst. 8.00 līdz 19.00). Ja ir bijis HIV inficēšanās risks, ikvienam ir iespēja saņemt PEP: specifisko pēcekspozīcijas profilaksi - HIV terapiju jeb antiretrovirālo terapiju (ART), lai neinficētos. Šos medikamentus vēlams uzsākt lietot ne vēlāk kā 72 stundu laikā pēc riska. Jo ātrāk tiek uzsākta PEP, jo labāk.

Traumas

Ja talkas laikā gadījies gūt traumu vai savainoties ar asiem priekšmetiem (stikla lauskām, naglām, jo īpaši, ja ievainojums ir netīrs), vēlams brūci noskalot tīrā, tekošā ūdenī, uzlikt sterilu pārsēju un nekavējoties sazināties ar ārstu.  Tas svarīgi jo īpaši, ja neesat vakcinējies pret stingumkrampjiem.  Ārsts var medicīnas profesionālis apstrādās brūci, izvērtēts riskus un nepieciešamības gadījumā nosūtīs uz imunizāciju pret stingumkrampjiem.

Ārpus jūsu ārsta darba laika iespējams konsultēties, zvanot uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni: 66016001. Tālrunis brīvdienās un svētku dienās darbojas visu diennakti, bet darba dienās no plkst. 17.00 līdz 8.00.

Ērces

Veicot sakopšanas darbus ārā, jāatceras, ka ir sākusies ērču aktivitātes sezona, tādēļ, uzturoties nekoptās vietās (mežā, krūmainās vietās un pļavās), apģērbs jāpielāgo tā, lai ērces zem tā nevarētu pakļūt: bikšu gali jāieliek zeķēs, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošai, blūze vai krekls jāieliek biksēs. Ieteicams valkāt cepuri vai lakatu. Ik pa brīdim jāapskata apģērbs, īpaši kājas, lai laikus ieraudzītu un notrauktu pa apģērbu rāpojošas ērces. Var lietot arī ērču atbaidīšanai paredzētos līdzekļus, apsmidzinot ar tiem apģērbu, tomēr tie nepasargās, ja apģērbs nebūs pareizi pielāgots. Pārnākot mājās, pārliecinieties, vai uz ķermeņa nav ērces, pārbaudiet arī mājdzīvniekus. Ieteicams visu apģērbu, kas jums bijis mugurā talkas laikā, noģērbt un izmazgāt veļas mašīnā.

Ja ērce tomēr piesūkusies, tā jānoņem pēc iespējas ātrāk. Tās noņemšanu vislabāk uzticēt ārstniecības personai, bet, ja ērces noņemšana jāveic pašam, jāievēro piesardzības pasākumi: pirms ērces izvilkšanas ar spirtu vai degvīnu dezinficējiet vietu, kur tā piesūkusies; ar pinceti satveriet ērci un, cenšoties nesaspiest, to lēni izvelciet (var izmantot diega cilpu - to apsien ap ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un, velkot aiz galiem, ērci izņem); lai mazinātu inficēšanās risku ērces izņemšanas laikā (arī mājdzīvniekiem), jo uz rokām var būt mikroskopiski ievainojumi, vēlams uzvilkt gumijas cimdus, vai izmantot kādu starpliku, pēc tam dezinficējot rokas.

Beigti vai slimi dzīvnieki un putni

Ja talkojot atrodi/uzej mirušu vai slimu dzīvnieku vai putnu, neaiztiec to un ziņo pašvaldībai!

Nekādā gadījumā putnus nevajadzētu nest uz mājām (it īpaši, ja mājās tiek turēti jebkādi putni) vai vest uz dzīvnieku patversmēm, jo, ja atvestais putns izrādīsies inficēts, nāksies likvidēt visus mājās vai patversmē mītošos putnus.

Ja Jūs sakodis vai saskrāpējis savvaļas dzīvnieks, suns vai kaķis, nekavējoties sazinieties ar savu ģimenes ārstu vai zvaniet uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni: 66016001. Tālrunis brīvdienās un svētku dienās darbojas visu diennakti, bet darba dienās no plkst. 17.00 līdz 8.00.

Droša pārtika talkas laikā

Līdzi ņemšanai uz talku jāizvēlas atbilstoša pārtika, kuras uzglabāšana ir droša, nav saistīta ar temperatūras režīma ievērošanu un nevar ātri sabojāties. Neņemiet līdzi piena un gaļas produktus, gatavos salātus, olu ēdienus, t.sk. desertus u.tml. Uzturā nedrīkst lietot pārtikas produktus, kam manāmas bojāšanās pazīmes. Parūpējieties, lai pirms ēšanas būtu iespējams nomazgāt rokas. Ja nebūs pieejams tekošs ūdens, paņemiet līdzi citus roku higiēnas līdzekļus: roku dezinfekcijas līdzekļus un mitrās salvetes. Ja ir šaubas par roku mazgāšanas kvalitāti, vēlams pārtiku, piemēram, maizi ņemt rokās, izmantojot tīru papīra salveti vai vienreizējās lietošanas dakšiņu. Ēdot ēdienu, jālieto katram savi vienreizlietojamie trauki, jādzer tikai no savas krūzes vai pudeles, lai izvairītos no infekciju pārneses.

Saules starojums

Lai gan šobrīd vēl nav izteikti spēcīgs saules starojums, uzturoties ilgstoši saules staros arī pavasarī, tie var būt bīstami. Lai sevi pasargātu, strādājot ārā vēlams vilkt cepuri un ik pa laikam padzerties ūdeni, kā arī lietot saules aizsargkrēmu.

Strādājot autoceļu tuvumā, jābūt īpaši vērīgiem, lai nepakļūtu zem automašīnas. Vajadzētu uzmanīgi rīkoties ar vadiem, lai izvairītos no elektrotraumām. Talkas dienā līdzi ņemiet pirmās palīdzības aptieciņu. Cilvēkiem ar hroniskām slimībām, ieteicams līdzi ņemt arī ikdienā lietotos medikamentus.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI