NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
11. aprīlī, 2025
Lasīšanai: 8 minūtes
RUBRIKA: Ziņa
TĒMA: Veselība
1
1

Iedzīvotāji pirmās palīdzības sniegšanas prasmes varētu atjaunot ik pēc diviem gadiem

FOTO: Zane Bitere, LETA.

Iecerēts, ka iedzīvotāji, kuri to vēlēsies, pirmās palīdzības sniegšanas prasmes varēs atjaunot ik pēc diviem gadiem līdzšinējo piecu gadu vietā. Savukārt, lai pirmās palīdzības apmācības kvalitāte visiem pakalpojuma sniedzējiem būtu vienāda, paredzēts ieviest stingrākas prasības medicīnisko materiālu un aprīkojuma minimumam un tā tehniskajām normām.  

Izmaiņas nosaka grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 557 “Noteikumi par apmācību pirmās palīdzības sniegšanā”, kas līdz 27. aprīlim nodoti sabiedriskajai apspriešanai.  

Kā paskaidro par grozījumiem atbildīgā Veselības ministrija (VM), izmaiņas nepieciešamas tādēļ, ka tagadējais regulējums ir novecojis un neatbilst šībrīža vajadzībām.  

Vienotas prasības apmācības saturam un medicīnisko materiālu un aprīkojuma minimumam  

Saskaņā ar noteikumiem Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) metodiski vada, koordinē, organizē un kontrolē apmācību pirmās palīdzības sniegšanā, kā arī ir pirmās palīdzības sniegšanas apmācības pārvaldības informācijas sistēmas pārzinis.  

NMPD izstrādājis arī Pirmās palīdzības apmācības programmu vadlīnijas. Taču, kā norādīts grozījumu anotācijā, šobrīd apmācības sniedzējiem nav noteikta prasība nodrošināt nodarbību satura atbilstību NMPD izstrādātajām aktuālajām pirmās palīdzības vadlīnijām un algoritmiem. Tas rada dažādas interpretācijas NMPD sniegto metodisko norādījumu ievērošanā, ietekmējot nodarbību kvalitāti un līdz ar to arī iegūto zināšanu un praktisko iemaņu apjomu.  

Savukārt nepilnības apmācībā nodrošināmo medicīnisko materiālu un aprīkojuma minimuma regulējumā pieļauj situācijas, kad tiek izmantots nepietiekams aprīkojuma un materiālu daudzums, kas kavē praktisko iemaņu apguvi. Tāpat konstatēts, ka nereti praktisko iemaņu apmācībā tiek izmantots higiēnas prasībām vai nodarbību mērķim neatbilstošs aprīkojums, piemēram, mācību ārējais automātiskais defibrilators, kurā nav pieejama latviešu valoda, kā arī ne vienmēr apmācība notiek grupas lielumam atbilstošā telpā.  

Ņemot vērā minēto, grozījumos veiktas vairākas izmaiņas noteikumu 6. pielikumā “Kvalitātes prasības apmācībai pirmās palīdzības sniegšanā”.

Tā, piemēram, 6. pielikuma pirmais punkts izteikts jaunā redakcijā, nosakot, ka nodarbību saturam jāatbilst NMPD izstrādātajām aktuālajām pirmās palīdzības vadlīnijām un algoritmiem. Tāpat, ievērojot starptautiskus pirmās palīdzības apmācības standartus un pētījumus par pirmās palīdzības apmācības kvalitāti, palielināts aprīkojuma skaits atdzīvināšanas manekenu un defibrilatoru pozīcijās (skaits ir palielināts no 1 uz 2).

Noteikts, ka manekeniem jābūt ar atgriezeniskās saites funkcionalitāti vai savietojamu aprīkojumu, kas nodrošina reāllaika pareiza sirds masāžas ritma un dziļuma vizuālu vai audiālu atspoguļojumu, tādējādi gan apmācāmais, gan pirmās palīdzības pasniedzējs var redzēt atdzīvināšanas pasākumu kvalitāti, ļaujot apstiprināt vai labot prasmes, kad tas nepieciešams.

Savukārt attiecībā uz telpām noteikts, ka praktisko treniņu un demonstrāciju izpildei līdz 15 apmācāmām personām mācību telpā jābūt brīvam papildlaukumam, kas nav mazāks par 15 kvadrātmetriem 

Atkārtotu pirmās palīdzības sniegšanas prasmju apmācību varētu iziet jau pēc diviem gadiem 

Grozījumos arī pārskatītas pirmās palīdzības programmas, jo, kā norādīts anotācijā, dažas no šobrīd noteikumos iekļautajām programmām, piemēram, paplašinātās pirmās palīdzības sniegšanas apmācības programma operatīvā medicīniskā transportlīdzekļa vadītājiem, ir zaudējušas aktualitāti.   

Tāpat šobrīd noteikumi paredz, ka apliecinājums par pirmās palīdzības sniegšanas programmas apgūšanu fiziskām personām ir derīgs piecus gadus. Taču, lai uzturētu praktiskās iemaņas atbilstošā līmenī, grozījumi paredz iespēju apliecinājumu atjaunot pēc nepieciešamības.  

Anotācijā skaidrots, ka atkārtota apmācība ieteicama ne retāk kā reizi divos gados. Uz atkārtotu apmācību darbinieku nosūtītu darba devējs, ņemot vērā darbinieka darba risku izvērtējumu un pienākumus.

Atkārtota apmācība vēlama darbiniekiem, kuri uzņēmumā vai iestādē ir atbildīgi par pirmās palīdzības sniegšanu, un iedzīvotājiem, kuri vēlas nostiprināt iegūtās praktiskās iemaņas pirmās palīdzības sniegšanā. Atkārtotās apmācības ilgumam praktisko iemaņu nostiprināšanai būtu jāatbilst konkrētajā programmā noteiktajam praktisko apmācību ilgumam: pirmās palīdzības pamatzināšanu programmā  6 stundas, paplašinātās pirmās palīdzības 40 stundu apmācības programmā – 14 stundas. Atkārtotai apmācībai paredzēta divu stundu praktisko iemaņu pārbaude. 

Noteikts pirmās palīdzības mācību stundas ilgums un citas izmaiņas  

Grozījumos iecerēts arī precizēt kvalifikācijas prasības, kas jāievēro, lai iegūtu tiesības nodarboties ar apmācību pirmās palīdzības sniegšanā.  

Tāpat, lai nozarē nodrošinātu vienotu pieeju pirmās palīdzības apmācības ilgumam un novērstu atšķirīgās interpretācijas, noteikts precīzi uztverams mācību stundas ilgums pirmās palīdzības apmācības programmās – 45 minūtes. 

Konstatējot, ka pašreizējā regulējumā nav noteikta institūcija, kurā vērsties, ja nepieciešams saņemt atzinumu, ka ārvalstīs iegūtais apliecinājums par pirmās palīdzības kursa apgūšanu atbilst kādai no pirmās palīdzības apmācības programmām, NMPD noteikta kompetence šī izvērtējuma veikšanai.   

Savukārt, lai nodrošinātu kvalitatīvu pirmās palīdzības sniegšanas apmācību iedzīvotājiem un palielinātu apmācītājorganizāciju atbildību par sniegtā pakalpojuma kvalitāti, pirmās palīdzības pasniedzējiem – instruktora palīgiem un instruktoriem – deleģētas tiesības uzraudzīt apmācītājorganizāciju veikto apmācību kvalitāti.

Vienlaikus ar noteikumu projektu precizētas prasības apliecības anulēšanai apmācītājorganizācijai un sertifikāta anulēšanai pirmās palīdzības pasniedzējam, ja piecu gadu periodā atkārtoti tiek konstatēta neatbilstība kādai no kvalitātes prasībām. 

Grozījumi paredz arī vēl citas izmaiņas.  


Kā piedalīties sabiedriskajā apspriešanā
 

Ar noteikumu projektu iespējams iepazīties Vienotajā tiesību aktu projektu publiskajā portālā (TAP portālā).
 

Lai piedalītos sabiedriskajā apspriešanā, jāatver TAP portāla sadaļa “Sabiedrības līdzdalība”. 

Jāizvēlas un jāatver konkrētais tiesību akts (noteikumu projekts “Grozījumi Ministru kabineta 2012. gada 14. augusta noteikumos Nr. 557 “Noteikumi par apmācību pirmās palīdzības sniegšanā””), un augšējā labajā stūrī jānospiež poga “Pieteikties”, kā arī jānorāda, ka esat privātpersona. 

Lai turpinātu, jāautentificējas sistēmā ar identifikācijas rīkiem, piemēram, internetbanku, eID, “eParaksts mobile”, “Smart-ID”.
 

Izteikt priekšlikumus un iebildumus par grozījumu projektu var līdz 27. aprīlim.  

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI