Ministrijas parlamentārais sekretārs Reinis Brusbārdis, uzrunājot “ēnas”, teica, ka diplomāti nodarbojas ar plašu jautājumu loku no drošības politikas līdz vēstniecību iesaistei kultūras pasākumu īstenošanā ārvalstīs. Viņš aicināja uzdrošināties kļūt par diplomātiem, jo šis darbs paredz plašu un dažādu īpašību kopumu. Pienākumi ārlietu dienestā ir daudzveidīgi, tie prasa gan analītisku un pacietīgu, gan ātru un precīzu rīcību. Līdz ar to ir nepieciešami cilvēki ar dažādām prasmēm un talantiem. Parlamentārais sekretārs aicināja skolēnus būt zinātkāriem, daudz lasīt, interesēties par politiskiem procesiem, apgūt vēsturi un kultūru un uzsvēra, ka diplomātijā ir svarīgi spēt izskaidrot un pamatot savas valsts intereses un pārliecināt sarunu partnerus.
Ārlietu ministrijas speciālo uzdevumu vēstniece Baiba Braže skolēniem pastāstīja par Latvijas valsts tapšanu, ārlietu dienesta izveidi un tā darbību līdz Otrajam pasaules karam, kā arī uzsvēra dienesta darbību okupācijas laikā, tādējādi nodrošinot Latvijas valsts nepārtrauktību okupācijas laikā.
Šodien, 4. aprīlī, NATO svin 75. gadadienu. Par godu tai skolēni noklausījās eksprezidentes Vairas Vīķes-Freibergas vēsturiski nozīmīgo uzrunu 2002. gadā 21. novembrī NATO samitā Prāgā, kur Latvija saņēma uzaicinājumu pievienoties Aliansei.
Dienas gaitā ar diplomāta profesiju un karjeras iespējām Ārlietu ministrijā skolēnus iepazīstināja pieredzējuši diplomāti, kas dalījās pieredzē par darbu diplomātiskajā dienestā. Skolēniem bija iespēja uzzināt, kādas zināšanas un prasmes noderīgas diplomāta darbā, kādi izaicinājumi un daudzveidība piemīt diplomāta profesijai. Jaunieši tika aicināti sekot sapņiem, vienlaikus mērķtiecīgi un apzināti rīkoties ceļā uz savu profesiju, studējot gan vēsturi, politoloģiju, ekonomiku, gan piesakoties praksē Ārlietu ministrijā.
Šogad skolēniem bija iespēja “ēnot” Ārlietu ministrijas speciālo uzdevumu vēstnieci Baibu Braži, Ekonomisko attiecību, tirdzniecības un attīstības sadarbības direkcijas vadītāju Alisi Balodi, Valsts protokola, Konsulārā departamenta, Komunikācijas grupas, ES Koordinācijas un politiku departamenta, Ārējās tirdzniecības un ekonomisko attiecību veicināšanas departamenta, Finanšu politikas departamenta, Attīstības sadarbības nodaļas, Starptautisko organizāciju nodaļas un Āzijas un Okeānijas nodaļas darbiniekus.
Skolēni sekoja viņu darba gaitām – pārrunāja dienas plānus, piedalījās sanāksmēs, palīdzēja izstrādāt dokumentus, tādējādi iepazīstot ārlietu dienesta dinamiku. Tā kā šogad tiek atzīmēta Latvijas dalības Eiropas Savienībā un NATO 20. gadadiena, īpaša uzmanība pievērsta Latvijas dalībai šajās organizācijās.
Ārlietu ministrijā ēnu dienas pasākumos piedalījās skolēni no Auces vidusskolas, Cēsu Valsts ģimnāzijas, Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas, Draudzīgā Aicinājuma Liepājas pilsētas 5. vidusskolas, Ikšķiles vidusskolas, Jelgavas Valsts ģimnāzijas, Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas, Jūrmalas Valsts ģimnāzijas, Jūrmalas Pumpuru vidusskolas, Mārupes Valsts ģimnāzijas, Olaines 1. vidusskolas, Talsu Valsts ģimnāzijas, Talsu Kristīgās vidusskolas, Tukuma Raiņa Valsts ģimnāzijas, Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas, Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas, Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas, Rīgas Franču liceja, Āgenskalna Valsts ģimnāzijas, Rīgas Centra humanitārās vidusskolas, Rīgas Valsts vācu ģimnāzijas, Rīgas Teikas vidusskolas, Ziemeļvalstu ģimnāzijas un Rīgas 45. vidusskolas.
“Ēnu dienu pavadot Komunikācijas grupā, kliedēju savas šaubas par spēju veikt diplomāta darbu un izvēli par savu nākotnes profesiju,” uzsvēra Markuss Rainers Kincs no Jūrmalas Valsts ģimnāzijas.
Agate Osīte no Ziemeļvalstu ģimnāzijas minēja, ka Ēnu diena lika saprast, ka nav jābaidās sasniegt savus mērķus un ka diplomāta darbā ļoti svarīgas ir zināšanas.
“Ēnu diena Ārlietu ministrijā sniedz lielisku ieskatu ikdienas darbā starptautiskajā jomā. Zināšanas, pareiza laika plānošana, iekšējs miers un arī rīcības ātrums – īpašības, kuras pielieto katrs ministrijas darbinieks, lai nodrošinātu Latvijas ārpolitiku,” tā Katrīna Rotenko no Rīgas Centra humanitārās vidusskolas.
“Ēnu dienas” mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar dažādu profesiju un nozaru prasībām un specifiku, lai jauniešiem palīdzētu izdarīt karjeras izvēli un atbilstoši sagatavotos darba tirgum.