DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
23. decembrī, 2023
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tava drošība

PTAC ieteikumi drošai Ziemassvētku apgaismojuma virteņu lietošanai

Freepik

Ziemassvētki ir īpašs laiks, un, lai svētki būtu prieka un gaišu noskaņu piepildīti, arī šogad Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) aicina īpašu uzmanību pievērst drošu Ziemassvētku apgaismojuma virteņu iegādei un drošai to izmantošanai. 

2023. gadā PTAC ir veicis 6 elektrisko virteņu testēšanu, secinot, ka neatbilstības, kas skar drošuma prasības, nav konstatētas. Atsevišķos gadījumos konstatētas problēmas marķējumā un lietošanas instrukcijās. Līdz ar to var apgalvot, ka neatbilstošo virteņu skaits turpina samazināties.

Lai Ziemassvētku laiks būtu mierpilns un nesagādātu raizes, izmantojot svētku virtenes un dekorus, PTAC aicina pievērst īpašu uzmanību elektrodrošībai, rūpīgi izvēlēties rotājumus un pārdomāti lietot arī citas elektroierīces.

Daži svarīgi ieteikumi:

 • Izvēloties elektroierīci, iepazīstieties ar informāciju par preci – pārliecinieties, ka tā ir marķēta ar CE zīmi, tai ir pievienota lietošanas instrukcija valsts valodā.
 • Gaismas lampiņu virtenes vadam jābūt vismaz sērkociņa biezumā, bet no kontaktdakšas līdz pirmajai lampiņai – vismaz 1,5 metra atstatumam.
 • Novērtējiet preci vizuāli – vai nav bojāta pati prece vai tās strāvas padeves vads, kā arī vai ierīces savienojumu vietās ar vadu nav asas šķautnes, kas lietošanas laikā varētu sabojāt vada izolāciju.
 • Lietojot elektropreces, ievērojiet ražotāja sniegtos norādījumus un lietošanas instrukcijas – prasības uzstādīšanai, kopšanai un atbilstošai lietošanai.
 • Izmantojiet apgaismojuma virtenes, atbilstoši marķējumā norādītajam: iekštelpām paredzēto apgaismojumu – iekštelpās, un tos, kas ir apzīmēti kā āra apgaismojums – ārā.
 • Neatstājiet gaismas virtenes ieslēgtas pārāk ilgi. Daudzas gaismas virtenes, tostarp dažādi gaismas dekori, nav paredzēti ilgstošai lietošanai.
 • Nelietojiet bojātas vai pašrocīgi salabotas svētku apgaismojuma virtenes, uzticiet to labošanu speciālistam.
 • Virtenēm ar nomaināmām spuldzītēm nomainiet visas trūkstošās un izdegušās spuldzītes.
 • Āra virteņu savienojumam izmantojiet pagarinātāju, kas paredzēts lietošanai ārpus telpām. Iekštelpās lietojamie pagarinātāji nav paredzēti lietošanai aukstā vai mitrā vidē.
 • Nepārslogojiet pagarinātājus.
 • Neļaujiet savienojuma vietai, kur savienojas gaismas virtenes vads un pagarinātājs, atrasties peļķē, mitrā augsnē, sniegā vai ledū.
 • Neizvadiet pagarinātājus caur šaurām logu vai durvju spraugām – vads var tikt saspiests, sabojājot pašu vadu vai izolāciju ap to.

Aicinām patērētājus ievērot drošības prasības, lai pasargātu gan sevi, gan savus tuviniekus no dažādām elektrotraumām, kā arī savu īpašumu no ugunsnelaimes.

Lai mierīgi un droši svētki!

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI