DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
14. jūlijā, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība
1
1

Zāles reglamentējošās iestādes visā pasaulē apstiprina Covid 19 vakcīnu labvēlīgo drošumu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

FOTO: Freepik

Covid-19 vakcīnām ir ļoti labs drošuma profils – liecina pierādījumi, kas iegūti par vairāk nekā 13 miljardiem visā pasaulē ievadītām Covid-19 vakcīnu devām, norādīts Zāļu valsts aģentūras publicētajā Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) un Starptautiskās zāles reglamentējošo iestāžu koalīcijas (ICMRA) vienotajā ziņojumā.

Šīm vakcīnām ir labvēlīgs drošuma profils visās vecuma grupās, arī bērniem, grūtniecēm un cilvēkiem ar blakusslimībām un novājinātu imūnsistēmu.

Covid-19 vakcīnas jau ir izglābušas miljoniem cilvēku dzīvību visā pasaulē, būtiski samazinot SARS-CoV-2 infekcijas izraisītas smagas slimības gaitas, nokļūšanas slimnīcā un nāves risku. Jāatgādina, ka vakcīnu mērķis ir aizsargāt cilvēkus pret smagu Covid-19 slimības iznākumu.

Publicētajā ziņojumā uzsvērts, ka Covid-19 vakcīnas samazina arī “garā Covid-19” ietekmi. Balstoties uz lielo datu apjomu, kas ir starptautisko zāles reglamentējošo iestāžu rīcībā, nav konstatēti nekādi drošuma signāli, kas liecinātu, ka šie veselības traucējumi būtu Covid-19 vakcīnas iespējama blakusparādība.

Lai gan absolūtais vairākums Covid-19 vakcīnu blakusparādību ir vieglas un pārejošas, ar zāļu drošuma uzraudzības sistēmu palīdzību ir izdevies atklāt dažas ļoti retas (skar mazāk kā 1 no 10 000 vakcinētām personām), bet smagas blakusparādības. Publicētajā ziņojumā uzsvērts, ka ES valstīs ir ieviestas ļoti efektīvas vakcīnu drošuma uzraudzības sistēmas, kurās pastāvīgi tiek apkopoti un rūpīgi analizēti ziņojumi par iespējamām blakusparādībām, kā arī izstrādāti pasākumi to mazināšanai.

Publicētajā ziņojumā vērsta uzmanība uz graujošajām sekām uz sabiedrības veselību, ko rada nepatiesa un maldinoša informācija par Covid-19 vakcīnu drošumu. Tā var novest pie nāves un smagas Covid-19 slimības gaitas gadījumiem, ja cilvēki izvairās no nepieciešamo vakcīnu saņemšanas. Tā kā sociālajos tīklos ir izplatīti nepatiesi apgalvojumi, ka Covid-19 vakcīnas ir iemesls papildu nāves gadījumiem pandēmijas laikā, šajā paziņojumā uzsvērts, ka nav pierādījumu, kas liecinātu, ka Covid-19 vakcīnas izraisa papildu mirstību. Zāles reglamentējošās iestādes visā pasaulē aicina cilvēkus iegūt informāciju no uzticamiem avotiem, piemēram, veselības aprūpes speciālistiem, zinātniskiem avotiem un nacionālajām zāļu aģentūrām, piemēram Latvijā - no Zāļu valsts aģentūras (www.zva.gov.lv).

ICMRA sadarbojas 38 zāles reglamentējošās iestādes no visiem pasaules reģioniem un novērotāja lomā ietver arī Pasaules Veselības organizāciju (PVO). Zāles reglamentējošās iestādes apzinās, cik svarīgi veicināt drošu, efektīvu un kvalitatīvu zāļu, to vidū arī vakcīnu, pieejamību, kas ir būtiski cilvēku veselībai un labklājībai. Sekošana līdzi zinātnes progresam ir nepieciešama, lai noteiktu standartus un veicinātu lēmumu pieņemšanas procesu, kā arī saglabātu reglamentējošā procesa efektivitāti, atbalstot inovatīvu zāļu izstrādi un piegādes, vienlaikus nodrošinot, ka šo zāļu sniegtie guvumi atsver jebkādus ar tiem saistītos riskus.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI