Visvairāk reģistrētas zāles, kuras palīdz aizkavēt asins trombu veidošanos, kā arī imūnmodulējošas zāles multiplās mielomas (vēzis) ārstēšanai.
Pirmajā pusgadā reģistrēto zāļu vidū bijuši 28 medikamenti, ko ražo Latvijas zāļu ražotāji. Latvijas ražotāji reģistrējuši zāles diabēta ārstēšanai, antibiotikas, pretsēnīšu un antitrombotiskos līdzekļus, kā arī citas zāles.
Šogad 132 zāles reģistrētas decentralizētā procedūrā un 8 zālēm Latvija bijusi atsauces valsts.
Tas nozīmē, ka šīs zāles vienlaikus reģistrētas Latvijā un vairākās citās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs. Visvairāk Latviju kā atsauces valsti izvēlējās vietējie zāļu reģistrācijas apliecības īpašnieki, kā arī uzņēmumi no Polijas un Lietuvas.
28 zāles Latvijā reģistrētas savstarpējās atzīšanas procedūrā, kad zāles vispirms reģistrē vienā ES valstī un pēc tam vienlaikus vairākās citās valstīs. 2025. gada pirmajā pusgadā 6 zāles reģistrētas lietošanai tikai Latvijas tirgū, kad izmantota nacionālā reģistrācijas procedūra.
Šogad ZVA izvērtējusi un apstiprinājusi arī vairāk nekā 3500 izmaiņas zāļu reģistrācijas dokumentācijā.
16 zāļu reģistrācija šogad pabeigta negatīvi, jo kompānija atsauca zāļu reģistrācijas pieteikumu vai ZVA atteica to reģistrāciju.
ZVA eksperti piedalās un vērtē zāles arī centralizētās zāļu reģistrācijas procedūrās Eiropas Zāļu aģentūrā (EZA). Centralizēti, t.i., lietošanai visās ES dalībvalstīs, reģistrē zāles reti sastopamu slimību ārstēšanai, zāles, kas satur jaunās aktīvas vielas un paredzētas lietošanai, piemēram, iegūtā imūndeficīta sindroma, diabēta, vēža un citu slimību ārstēšanai, un zāles, kuru ražošanā izmantoti biotehnoloģijas procesi. ZVA eksperti iesaistās arī zāļu pārvērtēšanas procedūrās. Kā jauns izaicinājums ir dalība centralizētās zāļu reģistrācijas procedūrās bioloģiskajām zālēm.
EZA centralizētās zāļu reģistrācijas vērtēšanas procedūrā tika novērtētas un Eiropas Komisijas reģistrācijas apstiprinājumu gaida pirmās zāles taukainās aknas ārstēšanai. Šajā procedūrā Latvijas eksperti piedalījās zinātniskajā izvērtēšanā, kas nozīmē ekspertu būtisku ieguldījumu šo zāļu ceļā pie ES pacientiem, kuriem tās ir nepieciešamas.
ZVA sniedza arī zinātniskas konsultācijas ne tikai Latvijā iesniegtajiem pieteikumiem, bet arī piedalījās EZA komandās, kuras nodrošināja zinātnisko ekspertīzi un konsultēja farmācijas uzņēmumus par jaunu, drošu, efektīvu un kvalitatīvu zāļu attīstīšanu. Šī gada pirmajā pusgadā ZVA sniedza vienu zinātnisko konsultāciju vietējam ražotājam un piedalījās 11 EZA zinātniskajās konsultācijās.
Vienlaikus ZVA šī gada pirmajā pusgadā izsniegusi 23 zāļu klīnisko pārbaužu atļaujas. Patlaban Latvijā norisinās 149 klīniskie pētījumi ar zālēm 69 pētījumu centros. Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) izstrādātā platformā pieejama interaktīva karte, kurā iespējams apskatīt informāciju par Latvijā un citviet Eiropā notiekošajām klīniskajām pārbaudēm. Šī karte var palīdzēt cilvēkiem, kuri meklē jaunas ārstēšanas iespējas vai vēlas piedalīties zāļu klīniskajās pārbaudēs, lai palīdzētu sev un citiem. Zāļu klīnisko pārbaužu karte ir pieejama tiešsaistē un ir viegli lietojama. Atlasīt informāciju par zāļu klīnisko pārbaužu norisi iespējams pēc reģiona, diagnozes un citiem kritērijiem. Karte pieejama šeit.
ZVA ikdienā reģistrē zāles, veido un uztur Zāļu reģistru, pārbauda zāļu kvalitāti, uzrauga ārstniecības līdzekļu lietošanas drošumu, kā arī izsniedz atļaujas zāļu un medicīnisko ierīču klīnisko pētījumu veikšanai un atļaujas farmaceitiskajai darbībai. ZVA arī vērtē atbilstību labas klīniskās prakses, labas ražošanas prakses un labas izplatīšanas prakses prasībām, apkopo datus par zāļu patēriņu Latvijā un veic citas funkcijas.